Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów w sieci!

Data publikacji 31.03.2022

Policjanci przestrzegają przed oszustwami, którzy wykorzystują m. in. metodę "na BLIK". Przestępcy podszywają się pod znajomych na znanym portalu społecznościowym i proszą o pilną pożyczkę. Niestety kolejna już osoba dała się zwieść namowom oszusta przekazując wygenerowany kody. Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad.

Kilka dni temu strzelińscy policjanci zostali powiadomieni o kolejnym oszustwie dokonanym za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. W zgłoszonym przypadku schemat działania oszusta był nieco inny jak do tej pory. Przełamując elektroniczne zabezpieczenia w imieniu znajomego oszust wysyłał wiadomości do pokrzywdzonej mieszkanki powiatu strzelińskiego informując, iż pilnie potrzebuje finansowego wsparcia. Oszust proponował łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu "BLIK" w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczył, aby sprawca mógł natychmiast wypłacić z konta pokrzywdzonej kobiety pieniądze znacznej wartości.

Policja informuje, że cyberprzestępcy stale modyfikują swoje metody, aby wyłudzić pieniądze, dane osobowe, kody dostępu do kont bankowych itp. Zatem uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Bądź ostrożny, nie daj się zwieść na sprawdzone i wyszukane metody, którymi posługują się oszuści. Zawsze zachowuj czujność przy wszelkich transakcjach z jakimi spotykamy się na co dzień i dbajmy o swoje dane. Nie dajmy się zwieść, że pisze do nas znajomy. Jeśli ktoś z naszych bliskich rzeczywiście potrzebuje pożyczyć pieniądze, to zadzwoni lub spotka się z nami osobiście. Pożyczyć też można gotówkę wykonując przelew na telefon. Jest wiele metod bezpieczniejszych na takiego typu transakcje niż sieć, kody blik czy udostępnianie jakichkolwiek haseł.

Bądźmy rozważni.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Strzelinie
mł. asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940

Powrót na górę strony