Podsumowanie I kwartału 2022 roku w liczbach. To był intensywny czas dla dolnośląskich policjantów
133689 interwencji policyjnych, 5837 sprawców przestępstw zatrzymanych na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu, 2958 zatrzymanych osób poszukiwanych i 1469 nietrzeźwych kierowców wyeliminowanych z ruchu – to tylko niektóre czynności zrealizowane przez dolnośląskich policjantów w I kwartale 2022 roku. Pomagamy i chronimy – w myśl tego hasła funkcjonariusze działają każdego dnia w różnych miejscach na ternie miast i powiatów. Starają się być zawsze tam, gdzie może dochodzić do łamania prawa lub sytuacji niebezpiecznych z punktu widzenia życia i zdrowia mieszkańców. Ostatni czas dla mundurowych to także okres wielu różnych czynności o charakterze pomocowym, w tym także tych dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy szukają bezpieczeństwa w Polsce.
Podsumowując pierwszy kwartał 2022 roku, można stwierdzić, że nie był to łatwy czas dla dolnośląskich policjantów, a także ogółem dla funkcjonariuszy wszystkich innych służb. Oprócz bieżących zadań wynikających bezpośrednio z ustawy o Policji mundurowi realizowali równolegle szereg innych czynności związanych z epidemią koronawirusa, a także część z nich, pełniła służbę w rejonie wschodniej granicy naszego kraju i pełni ją nadal.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Dolnego Śląska na możliwie najwyższym poziomie policjanci realizowali wiele zadań o charakterze prewencyjnym i operacyjnym. Funkcjonariusze organizowali także akcje i działania profilaktyczne, aby minimalizować zagrożenia w określonych obszarach i informować lokalne społeczności o zagrożeniach i sposobach na ich unikanie. Były to działania skierowane m.in. do dzieci, seniorów, kierowców i osób przemieszczających się pieszo. Jak wszyscy wiemy, te właśnie grupy narożne są bowiem na niebezpieczeństwa wynikające z życia codziennego, ze strony oszustów, czy też z braku ostrożności lub nierespektowania przepisów przez uczestników ruchu.
Funkcjonariusze w I kwartale 2022 roku, oprócz podejmowanych działań, przeprowadzili 133689 różnego rodzaju interwencji. Miały one różne podłoże, mocno zróżnicowany stopień trudności i wiązały się niejednokrotnie z sytuacjami związanymi z zagrożeniem życia lub zdrowia. Począwszy od interwencji domowych i w miejscach publicznych, których jest zdecydowanie najwięcej, do tych w lokalach, prywatnych firmach i w wielu innych miejscach, a skończywszy na wszystkich związanych ze zdarzeniami w ruchu drogowym.
Policjanci pełniący służbę na drogach, poza zadaniami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przemieszczających się różnymi środkami transportu przez rejon Dolnego Śląska, obsłużyli także 394 wypadki drogowe i kilka tysięcy kolizji.
Intensywne działania funkcjonariuszy doprowadziły również do wyeliminowania z ruchu 1469 nietrzeźwych kierowców, a jak wszyscy wiemy, prowadzenie pojazdów po alkoholu lub podobnie działających środków oraz nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, to nadal główne przyczyny poważnych i niejednokrotnie śmiertelnych w skutkach zdarzeń.
Dla niektórych kierowców utrata prawa jazdy i kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wielokrotnie przekazywane apele o trzeźwość, a także akcje policyjne działania prewencyjne, to za mało, żeby zrezygnować ze wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu. Rekordzista tego kwartału, którego zatrzymali mundurowi, miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i podczas kontroli nie potrafił utrzymać się na własnych nogach.
Z analiz wynika, że istnieje stała potrzeba prowadzenia akcji mających na celu eliminowanie z ruchu śmiertelnych zagrożeń, jakim są pijani kierowcy, ale nie może też być przyzwolenia społecznego na tego typu praktyki.
Skuteczne działania operacyjne policjantów pionu kryminalnego, a także szybkie i adekwatne do sytuacji czynności funkcjonariuszy pionu prewencji, doprowadziły do zatrzymania w I kwartale aż 5837 sprawców różnych przestępstw. Były to osoby podejrzane między innymi o rozboje, oszustwa, kradzieże i kradzieże z włamaniem, bójki, pobicia oraz przestępstwa narkotykowe. W ręce mundurowych wpadło też 2958 osób poszukiwanych, a także odnaleziono 249 nieletnich, których zaginięcie zgłosili rodzice lub opiekunowie albo oddalenie się z miejsca pobytu pracownicy placówek wychowawczych.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, więc czujmy się wszyscy za nie współodpowiedzialni. Każde działanie podjęte w celu jego poprawy jest niezwykle cenne, bo prowadzi bezpośrednio do eliminowania zagrożeń i tego, że czujemy się lepiej w miejscach swojego zamieszkania. Natomiast przekazana służbom niezwłocznie informacja o pojawiającym się zagrożeniu lub sytuacji niebezpiecznej i szybkie działania policjantów, niejednokrotnie mogą uratować komuś życie. Nie bójmy się więc reagować, bo każda pomoc lub tylko powiadomienie telefoniczne ma sens, szczególnie gdy w grę wchodzi czas.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak