Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś policyjna akcja „Trzeźwy poranek” na drogach województwa dolnośląskiego i są już jej pierwsze efekty

Data publikacji 04.04.2022

Prawie 4 promile alkoholu w organizmie miał kierowca przemieszczający się jedną z dróg w powiecie milickim. Został zatrzymany i wyeliminowany z ruchu przez policjantów, którzy w ciągu kilkugodzinnej akcji sprawdzili jeszcze stan trzeźwości ponad 160 kierowców, ale działania realizowano na drogach całego Dolnego Śląska. Ich wyniki poznamy już po kompleksowym podsumowaniu. Policyjna akcja ,,Trzeźwy poranek’’ ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, właśnie poprzez ujawnianie osób podróżujących pod wpływem alkoholu.

Policyjne działania pn. ,,Trzeźwy poranek’’, które policjanci realizowali dziś na terenie województwa dolnośląskiego, ukierunkowane były głównie na eliminowanie z ruchu drogowego kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. Podczas wzmożonych kontroli funkcjonariusze sprawdzali również, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Funkcjonariusze zwracali także uwagę na stan techniczny pojazdów.

Na kompleksowe podsumowanie akcji na Dolnym Śląsku musimy jeszcze chwilę zaczekać, ale mamy już jej pierwsze efekty. Jednym z nich jest zatrzymanie 36-latka, który przed godziną 6.00 rano jechał samochodem osobowym marki Dodge. Niestety miał on w organizmie prawie 4 promile alkoholu! Wpadł podczas kontroli drogowej w miejscowości Gruszeczka na ternie gminy Milicz. Mundurowi zatrzymali mocno pijanemu kierowcy prawo jazdy i uniemożliwili dalszą jazdę, a następnie przekazali pojazd osobie przez niego wskazanej. Teraz mężczyznę czekają poważne konsekwencje prawne związane z popełnionym przestępstwem drogowym.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, oprócz tego nieodpowiedzialnego kierowcy, skontrolowali jeszcze 163 innych użytkowników samochodów osobowych i ciężarowych.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych podobnie działających środków, zagrożone jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata, a także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, którego wysokość to co najmniej 5 tysięcy złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd, nawet do kwoty 60 tysięcy złotych.

Intensywne działania funkcjonariuszy, które realizowane były na dolnośląskich drogach w pierwszym kwartale 2022 roku, doprowadziły do wyeliminowania z ruchu aż 1469 nietrzeźwych kierowców.

Policjanci nadal będą prowadzić akcje profilaktyczne i tego typu działania, a wszystko po to, aby wszystkim nam podróżowało się jeszcze bezpieczniej.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Źródło: KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński
tel. 507 135 830
Powrót na górę strony