Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawniony niewybuch z czasów II Wojny Światowej w powiecie strzelińskim

Data publikacji 25.04.2022

Policja dość często powiadamiana jest o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek” z czasów II Wojny Światowej. Na takie nietypowe znaleziska trafiają przeważnie pracownicy budowlani, rolnicy w trakcie wykonywania prac polowych, grzybiarze czy inne osoby wykonujące np. prace związane z wykopami. Ważne, aby wiedzieć jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu – należy jak najszybciej powiadomić np. Policję.

W sobotę 23 kwietnia 2022 br., kilka minut po godzinie 16.00, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że w obrębie ogrodzonej posesji w Piotrkowie Borowskim gm. Borów został odnaleziony niewybuch z czasów II Wojny Światowej.

Przybyły na miejsce patrol potwierdził, że we wskazanym w zgłoszeniu miejscu znajduje się granat ręczy, jak się później okazało typu F-1. Na tej podstawie dokonano zabezpieczenia miejsca zdarzenia celem niedopuszczenia osób postronnych do momentu przyjazdu żołnierzy z I Brzeskiego Pułku Saperów.


W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru, policja zwraca uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Nie wolno znalezionych niewybuchów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić służby dzwonić pod nr alarmowy 112.

Każda osoba przekazująca zgłoszenie powinna podać dyspozytorowi:

  • opis przedmiotu (długość, średnica);
  • dokładne miejsce i czas wykrycia;
  • dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.

Policję należy powiadomić również o każdym wypadku powstałym w skutek działania tych przedmiotów.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Strzelinie
mł. asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940

Powrót na górę strony