Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierujący = ogromne zagrożenie na drodze

Data publikacji 26.04.2022

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, musimy liczyć się z tym, że nasze skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie doprowadzi do czyjejś śmierci - naszej bądź innego użytkownika dróg. Ograniczona percepcja, zbytnia ufność we własne umiejętności, spowolnione reakcje - tym charakteryzuje się pijany kierowca. Jak kończy się jego jazda na „podwójnym gazie”? Najczęściej uderzeniem w słup, drzewo lub inny pojazd, tak jak to miało miejsce w ostatnich dniach w powiecie ząbkowickim i podwrocławskiej Czernicy. Na szczęście tym razem nikt nie zginął, ale niestety zbyt często nietrzeźwi kierowcy odbierają innym to co najcenniejsze - życie, które mogłoby trwać, gdyby nie czyjaś bezmyślna decyzja o prowadzeniu auta po alkoholu.

Ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie miał kierujący samochodem marki Seat, który w miejscowości Chałupki, w powiecie ząbkowickim, stracił panowanie nad samochodem i wypadł z drogi. Swoją podróż 33-letni mężczyzna zakończył na przydrożnym drzewie. Uderzenie było tak silne, że samochód po odbiciu się od drzewa zatrzymał się dopiero kilkadziesiąt metrów dalej na przeciwległym pasie ruchu. Sprawca tego zdarzenia może mówić o ogromnym szczęściu, bo udało mu się przeżyć. Policjanci zatrzymali już jego prawo jazdy, a o przyszłości mężczyzny zdecyduje teraz sąd. 

W podwrocławskiej Czernicy miało miejsce kolejne groźnie wyglądające zdarzenie, którego sprawca jechał „na podwójnym gazie”. Mocno nietrzeźwy 38-letni kierujący osobową Toyotą nie zachował ostrożności oraz nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i swoją podróż zakończył uderzeniem w metalowy słup trakcyjny. Kiedy policjanci przeprowadzili badanie alkomatem, okazało się, że wynik to prawie 2,3 promila! Na szczęście i tym razem w wyniku zdarzenia nikt nie stracił życia, choć brakowało niewiele. 38-latek będzie teraz odpowiadać przed sądem za popełnione przestępstwo.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Musimy jednak pamiętać o najważniejszym aspekcie tego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego, w tym naszych bliskich, z którymi często podróżujemy. Od nas samych i naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo wielu osób na drodze. Bardzo ważny jest również brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które w konsekwencji może zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym i czyjąś śmiercią.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. Aleksandra Rodecka
tel. 693 403 817

KPP w Ząbkowicach Śląskich
st. asp. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826
 

Powrót na górę strony