Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Była przekonana, że pomaga koleżance, a w rzeczywistości przekazała pieniądze za pomocą kodów BLIK oszustowi

Data publikacji 26.04.2022

Oszuści cały czas aktywnie działają, a nasz pośpiech tylko ułatwia im przestępczy proceder. 36 -letnia mieszkanka Świdnicy straciła ponad 650 złotych metodą na tzw. Blika. Była przekonana, że pomaga koleżance, a w rzeczywistości pieniądze przekazała oszustowi. Policjanci apelują o większą rozwagę przy tego typu transakcjach. Zanim przekażesz kod BLIK- zadzwoń i sprawdź czy to nie oszustwo.

Oszuści wymyślają coraz to nowsze metody, by przejąć nasze oszczędności. Jedna z nich polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszust prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłaca pieniądze z bankomatu. Ma być to najszybszy i najprostszy sposób na przekazanie środków. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożycza pieniądze znajomemu.

Do świdnickiej jednostki zgłosiła się kolejna osoba, która została oszukana za pomocą tej metody. 36-latka straciła ponad 650 złotych. Schemat działania oszustwa wyglądał tak, że  włamał się on na konto na portalu społecznościowym jej koleżanki.  Podszywając się pod nią własnie przysłał wiadomość, że potrzebuje pilnie pieniędzy, które za chwilę odda szybkim przelewem. Poszkodowana chcąc pomóc swojej znajomej, podała w sumie 2 kody BLIK, za pomocą którego oszust na terenie innego miasta w Polsce dokonał wypłaty z bankomatu.

Apelujemy o rozsądek i ostrożność!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy!

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Świdnicy
mł. asp. Magdalena Ząbek
tel. 607 317 642

Powrót na górę strony