Policyjne działania „Prędkość” na dolnośląskich drogach – ponad 1200 kierujących jechało za szybko, a 26 z nich straciło prawo jazdy
Policyjne działania prowadzone na drogach województwa dolnośląskiego wskazują niestety, że wiele osób kierujących pojazdami nadal przekracza dozwoloną prędkość i to często w sposób rażący ignorując obowiązujące limity. Niestety kolejna akcja pod kryptonimem „Prędkość”, którą wczoraj przeprowadzili dolnośląscy policjanci, pokazała, że blisko 80% z ponad 1600 skontrolowanych kierowców jechała znacznie za szybko. Co więcej, 26 osób straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Funkcjonariusze apelują o rozsądną i ostrożną jazdę.
Głównym celem prowadzonych wczoraj przez dolnośląskich policjantów działań było zapobieganie wypadkom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Akcja pod kryptonimem „Prędkość” realizowana na drogach Dolnego Śląska miała także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna i to nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu.
Funkcjonariusze prowadzili działania w miejscach, gdzie występuje najwięcej zagrożeń związanych z nierespektowaniem przez kierujących obowiązujących przepisów ruchu drogowego. W trakcie akcji policjanci wykorzystywali m.in. wideorejestratory, laserowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.
Mundurowi skontrolowali łącznie ponad 1600 pojazdów, z czego niestety blisko 80% w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. 26 kierowców straciło prawo jazdy za rażące naruszenie obowiązujących limitów prędkości w terenie zabudowanym.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących po drogach Dolnego Śląska policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również, jak ważna jest jazda z prędkością dostosowaną do panujących warunków drogowych, czyli taką, aby kierowca miał możliwość pełnego panowania nad pojazdem i w razie potrzeby mógł go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka.
Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ponieważ w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność cierpią inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością, mogą doprowadzić do czyjejś tragedii.
mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu