Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niewybuchy z okresu II wojny światowej znaleziono w małej wsi w powiecie złotoryjskim. Policjanci ewakuowali mieszkańców i zabezpieczali miejsce ujawnienia pocisków

Data publikacji 05.05.2022

W małej miejscowości o nazwie Nowy Kościół w powiecie złotoryjskim, w trakcie wykonywania prac porządkowych zostały znalezione skorodowane pociski pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Do czasu przyjazdu saperów teren został zabezpieczony przez złotoryjskich policjantów, a tuż przed akcją podejmowania niewybuchów konieczna była ewakuacja mieszkańców. Pamiętajmy, że materiały wybuchowe niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości wybuchowe, dlatego nie należy takich przedmiotów dotykać, podnosić czy też odkopywać. Miejsce znaleziska należy natomiast zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować Policję lub inne służby.

Zgłoszenie o znalezionych niewybuchach wpłynęło do dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi w godzinach popołudniowych. Trzy skorodowane pociski, o długości około 60 cm każdy, zostały ujawnione przez mieszkańca Nowego Kościoła w trakcie wykonywania prac porządkowych. O znalezisku natychmiast powiadomiono saperów z jednostki wojskowej w Bolesławcu. Do czasu ich przyjazdu, teren ujawnienia pocisków był zabezpieczany przez policjantów.

Następnego dnia, po rozpoznaniu przez saperów zarówno pocisków jak i terenu, na którym je ujawniono, podjęto decyzję o ewakuacji 28 mieszkańców sąsiadujących z miejscem, w którym prowadzono prace. Akcja zakończyła się około godziny 12.00. Pociski zostały zabezpieczone przez saperów a mieszkańcy bezpiecznie wrócili do swoich domów.

Słoneczna pogoda sprzyja spacerom czy też pracom porządkowym, podczas których możemy odnaleźć podobne „pamiątki” z czasów II wojny światowej. Dlatego też przypominamy, że nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia. Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Złotoryi
sierż. szt. Dominika Kwakszys
tel. 603 765 923

Powrót na górę strony