Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy kierowcy utrzymują właściwy dystans od poprzedzającego pojazdu? Sprawdzili to policjanci z wrocławskiej drogówki

Data publikacji 09.05.2022

Funkcjonariusze ruchu drogowego z wrocławskiej komendy miejskiej zapowiadali cykliczność działań polegających na kontroli kierujących pod kątem przestrzegania prawidłowych odstępów od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych. Przeprowadzona w ubiegłym tygodniu akcja była kolejną, podczas której policjanci wykorzystywali urządzenie działające w trybie pracy DBC (Distance Between Cars) - pozwalające mierzyć odległości pomiędzy pojazdami.

W minionym tygodniu funkcjonariusze z wrocławskiej drogówki przeprowadzili kolejne działania mające na celu kontrole kierujących pod kątem stosowania się przez nich do obowiązku utrzymania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Akcja prowadzona była, tak jak i poprzednia, na podwrocławskim odcinku autostrady A4.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami: „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w km/h. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.”

Policjanci kontrolowali kierowców zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, którzy nie stosowali się do obowiązku utrzymania wymaganego odstępu. We wszystkich przypadkach odstępy pomiędzy autami były mniejsze niż połowa prędkości, z którą samochody się poruszały.
Mundurowi do wykonywania pomiarów wykorzystywali urządzenie działające w trybie pracy DBC.

Na łamiących przepisy kierowców funkcjonariusze nałożyli w sumie jedenaście mandatów karnych na kwotę ponad 3 tysięcy zł. Przypominamy, że za tego typu wykroczenie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przewidziany jest mandat karny w kwocie od 300 do 500 zł.
Te oraz poprzednie działania, zgodnie z zapowiedziami, były pierwszymi z wielu tego typu, które prowadzić będą policjanci z wrocławskiej drogówki.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
Zespół Komunikacji Społecznej
tel. 693 403 817

Powrót na górę strony