Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych - podsumowanie

Data publikacji 09.05.2022

Dolnośląscy policjanci pełniący służbę na drogach prowadzili kolejne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych, tym razem pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem akcji było zapewnienie bezpieczeństwa osobom pieszym, poprzez nasilenie ilości kontroli drogowych pod kątem przestrzegania przepisów w ruchu. Funkcjonariusze zwracali uwagę na sposób poruszania się pieszych po drogach i jak zachowują się w stosunku do nich kierujący pojazdami oraz rowerzyści. Mundurowi ujawnili łącznie ponad 750 wykroczeń, które w większości popełnili kierowcy, ale i sami piesi też nie zawsze stosowali się do przepisów.

Kwestie ruchu pieszych i pojazdów szczegółowo opisują przepisy ruchu drogowego. Idealną byłaby sytuacja, gdyby wszyscy uczestnicy się do nich bezwzględnie stosowali. Jednak rzeczywistość pokazuje niejednokrotnie, co innego. Fakt ten wynika nie tylko z zachowania samych pieszych, ale także rowerzystów i kierujących pojazdami, w stosunku do nich.

Mając to na uwadze policjanci pełniący służbę na drogach naszego województwa, kolejny raz realizowali działania ukierunkowane właśnie na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze sprawdzali, czy ruch w obrębie przejąć dla pieszych odbywa się bezpiecznie i zgodnie z przepisami, a także egzekwowali ich przestrzeganie i dyscyplinowali kierowców oraz użytkowników jednośladów, którzy nie respektowali ich pierwszeństwa. Policjanci stanowczo reagowali również na inne, negatywne zachowania na drogach.

Funkcjonariusze łącznie ujawnili ponad 750 wykroczeń popełnionych w ruchu. Dopuścili się ich w największej ilość kierowcy samochodów. Głównie przemieszczali się z nadmierną prędkością lub nieustępowali pierwszeństwa pieszym, ale ujawniono też kilkunastu użytkowników pojazdów mechanicznych, którzy wyprzedzali inne auta na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Przepisy naruszali również motocykliści oraz kierujący hulajnogami, a i sami piesi także popełniali wykroczenia.

Niestety kontakt pieszego z pojazdem samochodowym lub motocyklem, może i kończy się niejednokrotnie tragicznie. Dlatego też przypominanie kierowcom przepisów i dyscyplinowanie tych zachowujących się nieodpowiedzialnie, stanowi stały element tego typu działań. Będą one cyklicznie prowadzone przez policjantów na drogach naszego województwa.

Za każdym razem mundurowi analizowali zaistniałą sytuację i stosowali przewidziane prawem środki.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony