Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na drodze zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 20.05.2022

Minionej doby na terenie Dolnego Śląska doszło aż do 7 wypadków drogowych. Jeden z nich, na terenie powiatu dzierżoniowskiego, zakończył się tragicznie. Ze ustaleń policjantów pracujących na miejscu tego zdarzenia wynika, iż kierujący ciągnikiem siodłowym marki Man z naczepą z nieustalonych na tę chwilę przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym prawidłowo ciągnikiem siodłowym marki Scania. Na skutek odniesionych obrażeń kierujący scanią poniósł śmierć na miejscu. Jeśli chcemy się uchronić przed udziałem w tego typu poważnych zdarzeniach drogowych, musimy bezwzględnie stosować się do obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa. Nic nie jest w stanie zastąpić rozwagi i zdrowego rozsądku za kierownicą.

Minionej doby na dolnośląskich drogach doszło do 7 wypadków drogowych, w których 7 osób zostało rannych, a jeden z kierujących, w wyniku odniesionych obrażeń, zginął na miejscu. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 8 w powiecie dzierżoniowskim, gdzie kierujący ciągnikiem siodłowym marki Man z naczepą z nieustalonych na tę chwilę przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym prawidłowo ciągnikiem siodłowym marki Scania z naczepą. Kierowca scanii poniósł śmierć na miejscu. Dzierżoniowscy policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą czynności mające na celu szczegółowe wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego tragicznego zdarzenia oraz jego dokładny przebieg.

Mając na uwadze wypadki, do których doszło minionej doby na dolnośląskich drogach, policjanci po raz kolejny zwracają się do wszystkich uczestników ruchu drogowego z apelem o zachowanie zasad bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że kierujący pojazdami podczas włączania się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy muszą zachować szczególną ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocyklista, motorowerzysta czy nawet rowerzysta może przecież nadjechać w każdym momencie.

Przypominamy również, że wyprzedzać należy tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie tego manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Należy także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze i obowiązujących limitów. Niezwykle ważne jest również zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Zwracajmy jednocześnie uwagę na znaki drogowe.

Apelujemy również do kierujących jednośladami, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni bowiem zaliczani do niechronionych uczestników ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie. Kierujący motocyklami powinni także zaopatrzyć się w ubranie przystosowane do jazdy tego typu pojazdami, w tym w odblaskowe szelki lub kamizelkę oraz bezwzględnie stosować kask ochronny.

Wszystkim kierującym przypominamy także, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, to niezwykle poważne wykroczenia, które często przyczyniają się do zaistnienia wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych użytkowników dróg.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

 

  • Na zdjęciu znajduje się pojazd ciężarowy, który uczestniczył w zdarzeniu drogowym
  • Samochód ciężarowy ze zniszczonym całym bokiem biorący udział w zdarzeniu
  • Kabina samochodu ciężarowego biorącego udział w zdarzeniu drogowym
Powrót na górę strony