Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego’’

Data publikacji 24.05.2022

Dzisiaj na terenie Dolnego Śląska policjanci pełniący służbę na drogach, prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ich genezą jest troska o bezpieczeństwo pieszych i osób przemieszczających się rowerami, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni poprzez np. nadwozie pojazdu, a wręcz są mocno zagrożeni bezpośrednim kontaktem z nim. Funkcjonariusze podczas ostatniej tego typu akcji ujawnili łącznie ponad 600 wykroczeń popełnianych w ruchu, zarówno przez pieszych, jak i kierujących pojazdami.

Funkcjonariusze podczas akcji zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także bacznie przyglądają się temu, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom, do których dochodzi na relacji kierujący samochodami, a użytkownicy pojazdów jednośladowych.

Aura sprzyja ostatnio korzystaniu z tych ostatnich i sporo osób wybiera też ten właśnie środek transportu, jako umożliwiający dotarcie do pracy. Kierujący jednośladami, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Powinniśmy zawsze pamiętać, że mniejsze gabaryty rowerów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy z nich powinien mieć świadomość, możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków pogodowych oraz wynikłych z ruchu, wszystko po to, aby zmniejszać ryzyko wypadku.

Kierujący samochodami powinni natomiast zwiększyć swoją uwagę, w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu, ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.

Dziś policjanci z drogówki obejmują szczególnym nadzorem miejsca, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe, bo podczas ostatniej tego typu akcji ujawnili łącznie aż 600 wykroczeń popełnianych w ruchu. Były to sytuacje związane zarówno z ruchem pieszym, jak i te wywołane przez kierujących pojazdami. Niestety sporą ich część popełnili kierowcy, a jak wszyscy wiemy, kontakt pieszego z pojazdem kończy się niejednokrotnie tragicznie. Mając to na uwadze, policjanci będą stale kontynuować działania w tym obszarze.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony