Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bomba w samolocie na wrocławskim lotnisku – to jeden ze scenariuszy ćwiczeń dolnośląskich kontrterrorystów

Data publikacji 28.05.2022

Na wrocławskim lotnisku, podczas inspekcji samolotu rejsowego jednej ze znanych linii lotniczych, mechanik pokładowy znajduje w pobliżu podwozia maszyny podejrzany pakunek. Paczka, do której przyczepione jest urządzenie elektroniczne z wystającymi przewodami, to może być ładunek wybuchowy. W tak ekstremalnie groźnej sytuacji, kiedy pojawia się niebezpieczeństwo utraty życia przez wiele osób, do akcji wkraczają policjanci wyspecjalizowani w zwalczaniu najpoważniejszych zagrożeń. Na miejscu pojawiają się dolnośląscy kontrterroryści, którzy wraz ze Strażą Graniczną muszą zneutralizować zagrożenie. Na szczęście opisana sytuacja, to tylko jeden ze scenariuszy ćwiczeń, które w minionym tygodniu na lotnisku w stolicy Dolnego Śląska prowadzili policyjni kontrterroryści i strażnicy graniczni.

Gdy sytuacja jest bardzo groźna, zagrożone jest życie i zdrowie wielu osób, albo konieczne jest zatrzymanie najniebezpieczniejszych przestępców, do akcji wkraczają funkcjonariusze wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt, wyspecjalizowani w neutralizacji najpoważniejszych zagrożeń. Mowa o policyjnych kontrterrorystach, którzy na Dolnym Śląsku pełnią służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji we Wrocławiu.   

Spektrum działań tej wyjątkowej policyjnej jednostki jest bardzo szerokie, dlatego wyodrębnione są poszczególne grupy kontrterrorystów specjalizujące się w podejmowaniu konkretnych działań, aby funkcjonariusze mogli realizować je na najwyższym poziomie. Jedną z nich jest sekcja minersko-pirotechniczna, która pojawia się wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie związane z wszelkiego rodzaju ładunkami wybuchowymi.

W minionym tygodniu pirotechnicy z SPKP, na zaproszenie Straży Granicznej, brali wspólnie ze strażnikami udział w ćwiczeniach prowadzonych na wrocławskim lotnisku. Miały one na celu doskonalenie metod i form współdziałania policjantów ze strażnikami granicznymi w sytuacji, gdy na cywilnym lotnisku, w samolocie rejsowym ujawniony zostanie podejrzany pakunek mogący zawierać niebezpieczne materiały pirotechniczne. Przygotowanych zostało kilka scenariuszy, wedle których potencjalne ładunki wybuchowe podłożone zostały między innymi w pobliży podwozia samolotu oraz w przestrzeni przeznaczonej na bagaż podręczny pasażerów. 

W trakcie prowadzonych ćwiczeń funkcjonariusze mieli do dyspozycji Boeinga 737 wraz z mechanikami obsługującymi tego rodzaju maszyny, dzięki czemu mundurowi mogli dogłębnie poznać budowę samolotu rejsowego i wszelkie potencjalne obszary, które mogą zostać wykorzystane w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego. W trakcie działań pirotechnicy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu wykorzystywali najnowocześniejszy dostępny sprzęt. W użyciu był robot pirotechniczny GRYF służący m.in. do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych oraz kombinezon odłamkoodporny EOD, który wraz z całym wyposażeniem dociąża pracującego w nim policjanta o dodatkowe 40 kilogramów!

Podczas ćwiczeń zrealizowano wszystkie założenia, które funkcjonariusze określili, tworząc plan tego przedsięwzięcia. Była to doskonała okazja do sprawdzenia poszczególnych schematów działania, także tych obejmujących kooperację z innymi służbami, które wykorzystywane są w konkretnych sytuacjach zagrożenia. Policjanci przetestowali również po raz kolejny sprzęt, który posiadają na wyposażeniu, doskonaląc sposób jego wykorzystania.    

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu
 

 

Powrót na górę strony