Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znalazłeś cudzą rzecz? Pamiętaj, że musisz ją oddać!

Data publikacji 31.05.2022

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oławskiej jednostki ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przywłaszczenie portfela wraz z dokumentami i pieniędzmi. 81-latek usłyszał już zarzuty w tej sprawie. Jeśli znalazłeś cudzą rzecz, to pamiętaj, że musisz ją oddać!

W ubiegłym tygodniu oławska policja została powiadomiona o przywłaszczeniu przez nieznanego mężczyznę, zagubionego w jednym z markerów na terenie Oławy, portfela z zawartością dokumentów oraz gotówki.

Dzięki wnikliwej analizie zebranych informacji oraz na podstawie zabezpieczonych nagrań z kamer monitoringu kryminalni wytypowali i zatrzymali osobę podejrzewaną o popełnienie przestępstwa, którą okazał się 81- letni mieszkaniec Oławy. Mężczyzna przyznał się do przywłaszczenia portfela. Znajdujące się w nim pieniądze wydał, a portfel z dokumentami wrzucił do skrzynki pocztowej licząc, że wróci on do właścicielki. Za swój czyn odpowie przed sądem, za co grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Zapamiętaj! Znalazłeś telefon, portfel lub inne zagubione przez kogoś rzeczy ? Nie oddałeś właścicielowi? – uważaj, to przestępstwo lub wykroczenie. Ta sama reguła dotyczy znalezienia pieniędzy czy innych środków płatniczych. Płacenie zbliżeniowo znalezioną kartą bankomatową traktowane jest jako przestępstwo kradzieży z włamaniem, za które grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, przywłaszczenie jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Znane wszystkim powiedzenie "znalezione nie kradzione" jest tylko mylnym przekonaniem. Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza, a znaleziony przedmiot należy zwrócić prawowitemu właścicielowi, zanieść go do biura rzeczy znalezionych lub zgłosić ten fakt na Policję. Na szczęście, wiele osób waśnie tak postępuje. Wielokrotnie do oławskiej komendy zgłaszają się osoby, które znajdują różne przedmioty, w tym znaczne sumy pieniędzy. To pokazuje, że dla wielu osób oczywistym jest fakt, że nie można korzystać z nieswoich rzeczy.

podkom. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Oławie
st. asp. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497
Powrót na górę strony