Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysokie kwoty mandatów karnych nie odstraszają nietrzeźwych rowerzystów do korzystania ze swoich jednośladów

Data publikacji 05.06.2022

Nietrzeźwi rowerzyści stwarzają zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych użytkowników tj. kierowców samochodów, ciągników siodłowych czy motocyklistów. W konfrontacji ze zmotoryzowanymi uczestnikami ruchu rowerzysta nie posiada większych szans, a każde zdarzenie drogowe może być tragiczne w skutkach. Z tego powodu funkcjonariusze głównie Ogniwa Ruchu Drogowego w toku wykonywanych czynności służbowych prowadzą kontrole stanu trzeźwości rowerzystów. Tylko przez kilka dni strzelińscy mundurowi zatrzymali 4 nietrzeźwych rowerzystów, z których jeden posiadał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Eliminowanie  nietrzeźwych użytkowników ruchu jest istotnym elementem troski o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego każde zachowanie kierowców wskazujących na fakt, że mogą znajdować   się   w   stanie    nietrzeźwości  lub   w   stanie   po   użyciu    alkoholu,   jest podstawą do   przeprowadzenia   przez    mundurowych kontroli drogowej. Wszystko po to, aby na drogach nie dochodziło do tragedii spowodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców, w tym również rowerzystów.
Tylko w ostatnich kilku dniach strzelińscy mundurowi zatrzymali 4 nietrzeźwych rowerzystów, z których jeden posiadał 2,5  promila alkoholu w swoim organizmie.

Najpierw zatrzymali do kontroli drogowej 33 - letniego rowerzystę, który poruszał się po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości  i miał ponad 1, 5 promila alkoholu w   swoim organizmie.    Następnie  dwa dni później na jednej z głównych ulic miasta funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego zatrzymali kolejnego nietrzeźwego  rowerzystę. Tym razem badanie 68 – letniego mężczyzny potwierdziło zawartość blisko również 1, 5 promila.

Niekwestionowanym i niechlubnym   „liderem”    okazał się   58 – letni mężczyzna, który zatrzymany do kontroli w  minioną środę, wydmuchał 2,5 promila alkoholu.

W Piotrkowie Borowskim natomiast policjanci zatrzymali   do kontroli drogowej 52 – letniego rowerzystę, który   poruszał   się   po drodze publicznej w stanie po użyciu alkoholu - 0, 4 promila.

Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły   między   innymi   wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0, 2 promila a 0, 5 promila). Z   kolei   jeśli kierujący jednośladem jest w stanie nietrzeźwości   (powyżej 0, 5 promila alkoholu we krwi),    zostanie   ukarany   mandatem w wysokości 2 500 zł.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Strzelinie
mł. asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940

Powrót na górę strony