Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oławski policjant uczył seniorów jak reagować, gdy ktoś obok potrzebuje pomocy – pierwsza pomoc przedmedyczna w praktyce

Data publikacji 06.06.2022

W środę 1 czerwca br. oławscy policjanci, w ramach programu profilaktycznego "Prewencja na start - kręci mnie bezpieczeństwo z oławską policją", po raz kolejny spotkali się ze starszymi mieszkańcami - tym razem z klubu seniora. Funkcjonariusz pokazując najprostsze, ale zarazem bardzo skuteczne formy pomocy osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym zachęcał do reagowania, gdyż pomoc przedmedyczna udzielona w odpowiednim momencie daje szansę na uratowanie życia lub zdrowia człowieka.

Spotkanie to było doskonałą okazją do omówienia jak prawidłowo reagować na zagrożenia z jakimi możemy się spotkać będąc uczestnikami ruchu drogowego. Podczas spotkania został również przeprowadzony pokaz oraz szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Głównym celem tych zajęć było uświadomienie seniorom, że podjęcie jakiejkolwiek czynności ratowniczej może ocalić ludzkie życie.

Głównym prelegentem był funkcjonariusz Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego oławskiej jednostki sierż. szt. Tomasz Kania, który uczył jak zachować się na miejscu zdarzenia i jak postępować w sytuacji, gdy ktoś zasłabnie. Policjant poruszył również tematykę związaną z szybkim rozpoznawaniem stanów zagrożenia życia w związku z najczęstszymi chorobami jakim są udar, zawał, cukrzyca oraz urazami powstałymi w skutek upadków lub zdarzeń komunikacyjnych.

Podczas spotkania funkcjonariusz pokazał, w jaki sposób prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby dorosłej i niemowlęcia. Seniorzy mogli również zapoznać się z obsługą AED którego szybkie użycie może uratować życie.

Przypominamy, że nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić u każdego w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. W takiej sytuacji ratunkiem może być szybka reakcja i użycie defibrylatora. Defibrylacja to czynność polegająca na dostarczeniu impulsu elektrycznego o określonej energii poprzez powierzchnię klatki piersiowej w celu wygaszenia zaburzeń rytmu serca. Podczas zajęć seniorzy mogli zapoznać się z urządzeniem i sposobem użycia defibrylatora AED, a także ćwiczyli na fantomach prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Pamiętajmy, że resuscytacja krążeniowo oddechowa ma dla poszkodowanej osoby decydujące znaczenie i nie należy się bać podejmować jakichkolwiek działań, bo ułamki sekund decydują niejednokrotnie czy dana osoba przeżyje.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Oławie
st. asp. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony