Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzysto! Kask może uratować Ci życie

Data publikacji 17.06.2022

Dolnośląscy policjanci apelują do rowerzystów o korzystanie z kasku ochronnego, który może uratować życie podczas wypadku. Kierowcy również powinni zachować czujność i rozwagę na drodze, szczególnie teraz, kiedy warunki pogodowe mogą być zmienne. Czasem wystarczy tylko chwila, aby znaleźć się w trudnej sytuacji. Wybierając się nawet w krótką podróż należy jechać ostrożnie i być wypoczętym i skoncentrowanym na drodze.

W minioną środę doszło do zdarzenia drogowego na terenie Gminy Chojnów w powiecie legnickim. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 12-letnia dziewczynka jadąc rowerem nie dostosowała się do przepisów ruchu drogowego i mimo linii ciągłej i znaku nakazującego jazdę prosto wykonała manewr skrętu w lewo. Dziewczynka nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu prawidłowo pojazdowi, w wyniku czego zderzyła się z nim. 12-latka trafiła do szpitala, na szczęście dzięki temu, że miała założony kask, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę fakt, że rowerzystę chroni tylko kask, apelujemy o rozwagę na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Na przykładzie tego zdarzenia, należy podkreślić, jak ważnym elementem, który wpływa na nasze bezpieczeństwo w trakcie zdarzenia drogowego jest kask ochronny. Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących obowiązku stosowania kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę - część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe czy opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i oznacza to, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć.

Pamiętajmy, że kask powinien być odpowiednio dopasowany, posiadać homologację, a przede wszystkim musi być zapięty.

Policjanci przypominają również kierowcom, że wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również partnerskie zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu drogowego. Trudno przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu drogowego, dlatego tak ważna jest ostrożność i ograniczone zaufanie na drodze.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Legnicy
sierż. szt. Anna Tersa
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony