Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmienne warunki atmosferyczne, a przede wszystkim silny wiatr, spowodowały wywrócenie łodzi na Odrze. Z pomocą ruszyli wrocławscy wodniacy

Silny i gwałtowny wiatr był powodem wywrócenia jednostki pływającej na Odrze. Pomogli wrocławscy wodniacy, którzy wykorzystali posiadany sprzęt do podniesienia do pionu omegi. Na szczęście osoby, które wpadły do wody nie potrzebowały pomocy medycznej. Pamiętajmy – korzystając z uroków letniej żeglugi musimy uważnie obserwować pogodę i śledzić jej prognozy, gdyż nagła zmiana warunków atmosferycznych może spowodować sytuację zagrażającą życiu.

Upalne dni minionego weekendy zachęcały do korzystania z akwenów wodnych. Wiele osób zdecydowało się wsiąść za stery różnych jednostek pływających, jednak zmienna pogoda i silne porywy wiatru spowodowały, że ta forma rekreacji nie dla wszystkich była bezpieczna.

Około godziny 13:15 do funkcjonariuszy z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wpłynęło zgłoszenie o wywróconej łodzi na Odrze. Wodniacy, którzy tego dnia podczas służby zajmowali się monitorowaniem bezpieczeństwa wszystkich osób wypoczywających w okolicy rzeki, natychmiast skierowali swoje motorówki w miejsce zgłoszenia. Kilka minut później byli już na miejscu, gdzie zastali dwóch mężczyzn w wodzie zmagających się z wywróconą omegą. Okazało się, ze żadna z osób, które wcześniej wpadły do wodny nie potrzebują pomocy medycznej, natomiast nie są w stanie samodzielnie spionizować wywróconej łodzi. W tym właśnie pomogli wrocławscy wodniacy wykorzystując posiadany sprzęt. Najpierw z wody został wyłowiony zgubiony podczas zdarzenia sprzęt będący wyposażeniem omegi, a następnie wspólnymi siłami do piony postawiono łódź.

To dopiero początek sezonu wypoczynkowego, dlatego przy tej okazji policjanci dolnośląscy policjanci apelują o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • zanim wejdziemy/wypłyniemy na wodę należy dokładnie sprawdzić prognozę pogody,
  • korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk,
  • nie należy skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym gruncie,
  • nie należy wchodzić do wody po długim opalaniu – grozić może to wstrząsem termicznym,
  • nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu - może to zakończyć się tragedią,
  • pod żadnym pozorem nie spuszczajmy z oczu dzieci - nawet na chwilę nie powinny one pozostać same w wodzie,
  • zanim skorzystamy ze sprzętu pływającego, dokładnie sprawdźmy czy jest on w pełni sprawny.

Nie zapomnijmy o kamizelkach ratunkowych – mogą uratowań nam życie!

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: Komisariat Wodny KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony