Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawniono kolejny niewybuch z czasów II Wojny Światowej

Data publikacji 21.06.2022

Na przestrzeni ostatnich tygodni strzelińscy policjanci dość często powiadamiani są o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek” z czasów II Wojny Światowej. Na takie nietypowe znaleziska trafiają przeważnie pracownicy budowlani, rolnicy w trakcie wykonywania prac polowych, grzybiarze czy inne osoby wykonujące np. prace związane z wykopami. Ważne, aby wiedzieć, jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu. W żadnym przypadku nie przenośmy tego typu znalezisk i jak najszybciej powiadommy o takim facie służby.

W miniony piątek 17 czerwca br.  dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie otrzymał zgłoszenie z   treści,   którego   wynikało,  że   nieopodal zabudowań gospodarczych w Jeleninie został odnaleziony niewybuch z czasów II Wojny Światowej.                           

Przybyły na miejsce patrol potwierdził, że we wskazanym miejscu znajduje się pocisk artyleryjski o długości 25 cm. Na tej podstawie dokonano zabezpieczenia miejsca celem niedopuszczenia osób postronnych do momentu przyjazdu żołnierzy z I Brzeskiego Pułku Saperów.

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru, policjanci zwracają uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Nie wolno znalezionych niewybuchów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, czy rowy!                                                    

W przypadku   znalezienia   niewybuchu   lub    niewypału     należy   powiadomić służby, dzwoniąc pod nr alarmowy 112.                                          

Każda osoba przekazująca zgłoszenie powinna podać dyspozytorowi:

  •       opis przedmiotu (długość, średnica);
  •       dokładne miejsce i czas wykrycia;
  •       dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.

Policję należy powiadomić również o każdym wypadku powstałym wskutek działania tych przedmiotów.

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Strzelinie
mł. asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940

Powrót na górę strony