Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci podsumowali akcję pn. „Trzeźwy poranek na autostradzie A4”

Data publikacji 21.06.2022

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie, jest jednym z poważniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Skrajna nieodpowiedzialność kierujących może bowiem powodować nieodwracalne i tragiczne skutki. Dlatego też policjanci stale prowadzą działania i akcje mające na celu eliminowanie tego typu zachowań na drogach, tak było też m.in. 20 czerwca br. Dolnośląscy policjanci w godzinach od 5.00 do 8.00, realizowali wzmożone działania policyjne pn. „Trzeźwy poranek na autostradzie A4”. Funkcjonariusze przebadali blisko 2400 kierujących.

Policjanci w poniedziałek 20 czerwca br., realizowali wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek na autostradzie A4”. Funkcjonariusze przebadali blisko 2400 kierujących i wyeliminowali z ruchu aż 10 nieodpowiedzialnych kierowców. Czterech z nich kierowało pojazdami w stanie po użyciu alkoholu, kolejnych czterech w stanie nietrzeźwości, a dwóch pod wpływem narkotyków.

Rekordzista tego niechlubnego zestawienia jechał Volkswagenem Passatem mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez policjantów z powiatu jaworskiego około 5:20 na 105 kilmetrze autostrady A4 w kierunku Wrocławia.    

Teraz o losach wszystkich zatrzymanych zdecyduje sąd. Przypomnijmy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających opisane w artykule 178a Kodeksu karnego zagrożone jest kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Tego typu akcje prowadzone są cyklicznie i mają na celu przebadanie jak największej ilości kierujących pojazdami oraz eliminowanie z ruchu tych, którzy zdecydowali się na jazdę po alkoholu.

Kara w tym przypadku to jedno, a drugie to zagrożenie bezpieczeństwa jakie na drodze stwarzają nietrzeźwi kierujący. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić, ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie policyjnym działaniom i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.

Jeżeli jesteś świadkiem tego typu sytuacji nie czekaj i zadzwoń przekazując informację Policji, być może Twój telefon uratuje komuś życie.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy KWP we Wrocławiu

  • alkomat trzymany w ręku przez policjanta podczas kontroli drogowej
  • alkomat trzymany w ręku przez policjanta podczas kontroli drogowej
  • alkomat trzymany w ręku przez policjanta podczas kontroli drogowej
Powrót na górę strony