Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Myślała, że pomaga amerykańskiemu żołnierzowi, a padła ofiarą oszusta

Data publikacji 22.06.2022

64-latka padła ofiarą oszusta i straciła ponad 20 tysięcy złotych. Kobieta nawiązała kontakt z mężczyzną na portalu społecznościowym, po czym ich wirtualna znajomość kontynuowana była za pomocą komunikatora. Myślała, że koresponduje z amerykańskim żołnierzem, będącym na misji w Afganistanie, ale rzeczywistość była zupełnie inna…

Czytając medialne doniesienia o osobach, które padły ofiarą oszusta, często myślimy, że nas to nie spotka, że przecież jesteśmy ostrożni. Zapominamy jednak, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Pojawiają się w najmniej oczekiwanych miejscach, wykorzystując umiejętność prowadzenia konwersacji, łatwowierność rozmówcy i brak ostrożności, tylko po to, żeby zmanipulować potencjalną ofiarę, od której wyłudzą pieniądze. Niestety „spotkanie” takiej osoby na swojej drodze w chwili, gdy damy się ponieść emocjom i nie zachowamy czujności, bywa dla nas bardzo bolesne. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek powiatu lubińskiego, która od jakiegoś czasu prowadziła za pośrednictwem komunikatora korespondencję z osobą podającą się za amerykańskiego żołnierza, będącego na misji w Afganistanie.  

W trakcie rozmów mężczyzna zapewniał, że się zakochał w 64-latce. Plany sięgały również wspólnego zamieszkania w Polsce.

Pewnego dnia kobieta otrzymała wiadomość od wojskowego, że ma dość tej pracy i chce przejść na emeryturę... i tu zaczęły się kłopoty zgłaszającej.

Kobieta otrzymała informację, że mężczyzna wysłał do niej paczkę z dokumentami, jednak to pokrzywdzona miała ją opłacić. Wykonała pierwszy przelew w kwocie tysiąca euro. Jednak po pewnym czasie okazało się, że dokonana wpłata jest niewystarczająca, dlatego też zmanipulowana dokonała kolejnych przelewów i łącznie straciła ponad 20 tysięcy złotych.

W odrębnej korespondencji fałszywy żołnierz zapewniał, że wszystkie pieniądze odda, gdy tylko przejdzie na zasłużoną emeryturę i pojawi się w Polsce.

Policjanci apelują o rozsądek. Przy zawieraniu nowych znajomości za pośrednictwem Internetu należy zachować ostrożność w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas wpłacania pieniędzy. Pamiętajmy, że sprawcy tego typu oszustw najpierw zdobywają nasze zaufanie, a później nasze oszczędności.

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Lubinie 
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony