Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja „Pokuta”- zamiast mandatu edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy

Data publikacji 27.06.2022

25 czerwca na stacji paliw w Mysłakowicach odbyła się kolejna edycja akcji „Pokuta”, której organizatorem jest Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze, Towarzystwo Karkonoskie oraz Straż Pożarna. W ramach akcji policjanci jeleniogórskiej drogówki umożliwiali kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym, zamianę mandatu karnego na edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Gościem akcji była mistrzyni paraolimpijska w pchnięciu kulą Lucyna Kornobys. Z przeszkolenia skorzystało aż 51 kierowców!

W niedzielę od godziny 10.00 do 14.00 na stacji paliw w Mysłakowicach odbyła się kolejna edycja akcji pn. ”Pokuta”. Jej organizatorem była Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze, Towarzystwo Karkonoskie i Straż Pożarna.

W ramach akcji  policjanci jeleniogórskiej drogówki kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym,  w zamian za mandat proponowali przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W ramach akcji policjanci zatrzymali aż 51 kierowców, którzy popełnili różne wykroczenia w ruchu drogowym. Niestety, ale głównie nie stosowali  się do obowiązujących limitów prędkości. A to właśnie nieodpowiednia prędkość bardzo często jest przyczyną wypadków, podczas których niezbędne jest udzielanie pomocy.

Wszyscy zatrzymani kierowcy zamiast mandatu wybrali edukację. Zajęcia obejmowały  praktyczną naukę udzielania pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Gościem akcji była mistrzyni paraolimpijska w pchnięciu kulą Lucyna Kornobys, która wspierała uczestników szybkiego szkolenia.

Z relacji kierowców, którzy wzięli udział w akcji wynikało, że informacje oraz wskazówki praktyczne z całą pewnością pomogą im w codziennym życiu. To właśnie te działania uświadomiły im, iż pierwsze sekundy po zdarzeniu mogą decydować o życiu i zdrowiu osoby poszkodowanej, dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy i oczywiście stałe szkolenie się w tym zakresie. Co ważne, to kierowcy mogą zadecydować, czy do niebezpiecznej sytuacji dojdzie, czy nie. Wszystko zależy od tego, czy będą przestrzegać obowiązujących przepisów, które są po to, aby każdy bezpiecznie mógł dotrzeć do celu podróży.

Podsumowując akcję należy podkreślić, iż niestety część osób nie umiała zachować się właściwie w sytuacji kryzysowej, ale też udzielać pierwszej pomocy. Niektórzy musieli sobie również przypomnieć, w jaki sposób informować o zaistniałej sytuacji służby ratownicze. Jednak co najważniejsze,  z ogromną chęcią i zaangażowaniem podjęli starania do nabycia tych niezbędnych każdemu umiejętności.

sierż. szt. Krzysztof Marcjan

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony