Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o bezpieczny wypoczynek nad wodą! FILM

Data publikacji 28.06.2022

Nadszedł długo wyczekiwany czas wakacji i wypoczynku. Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że to właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro, basen czy morze to nie tylko odpoczynek i relaks, ale też mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. By czas spędzony nad wodą upłynął miło, a przede wszystkim bezpiecznie, jaworscy policjanci wraz z uczniami klasy 2s Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze przygotowali spot, w którym przypominają, by nie zapominać o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Ciepłe dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był przyjemny i bez zbędnych zmartwień, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.
 
Pamiętajmy:

    • Nigdy nie wchodź do wody, gdy skóra jest rozgrzana słońcem. Przed wejściem do wody ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi. Unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
    • Zawsze pamiętaj o nakryciu głowy. Unikniesz wtedy groźnego udaru słonecznego. Chroń również swoje oczy. Koniecznie zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Nie zapomnij także o kremie z filtrem, a unikniesz poparzenia skóry.
    • Nigdy nie pływaj bezpośrednio po posiłku. Odczekaj min. 15 minut i dopiero wtedy wejdź do wody.
    • Jeżeli nie potrafisz jeszcze pływać, nigdy nie wchodź do wody bez odpowiedniej asekuracji w postaci np. dmuchanego koła, deski czy motylków. Pamiętaj również, że dmuchane zabawki nie służą do zabawy na głębokiej wodzie. Lepiej korzystać z nich blisko brzegu.
    • Nad wodą można się świetnie bawić, jednak nie powinniśmy przeszkadzać innym. Bawiąc się w wodzie pamiętaj, że nie jesteś w niej sam.
    • Jeżeli wypoczywasz na plaży lub innym kąpielisku, zawsze szukaj takiego miejsca, gdzie obecny jest ratownik.
    • Dobrze jest znać oznakowania obowiązujące na kąpielisku:
     - biała flaga – kąpiel dozwolona
     - czerwona flaga – kąpiel zabroniona
     - brak flagi – nie ma dyżuru ratownika
    • Nigdy nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy ratownika unieś obie ręce, skrzyżuj i rozkładaj je nad głową.
    • Skoki do wody wykonuj zawsze za zgodą i pod okiem ratownika. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno.
    • Pamiętaj również, aby nie popychać innych kąpiących się i nie chlapać wypoczywających.
    • Nie przebywaj za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody należy się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
    • Nigdy nie wyrzucaj śmieci do wody. A gdy opuszczasz kąpielisko zostaw po sobie porządek.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych! 

sierż. szt. Krzysztof Marcjan

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

Film Zadbajmy o bezpieczny wypoczynek nad wodą! FILM

Pobierz plik Zadbajmy o bezpieczny wypoczynek nad wodą! FILM (format mp4 - rozmiar 46.31 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony