Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Trzeźwy poranek” – podsumowanie wczorajszej akcji dolnośląskich policjantów

Data publikacji 05.07.2022

Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jednak nie kara jest tu najważniejsza, a fakt, że nietrzeźwi kierowcy stale powodują wiele nieodwracalnych w skutkach zdarzeń, często tragicznych. Reagujmy zawsze, gdy widzimy podejrzaną sytuację, mogącą wskazywać, że osoba prowadzącą pojazd lub próbująca rozpocząć jazdę jest pod wpływem alkoholu. Nasza reakcja może uratować czyjeś zdrowie czy nawet życie. Dolnośląscy policjanci cyklicznie prowadzą działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Wczoraj podczas tego typu akcji mundurowi skontrolowali ponad 7500 kierujących, z czego 43 znajdowało się pod wpływem alkoholu.

Chcąc minimalizować ilość zdarzeń na drogach i przypomnieć kierowcom o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie prowadzą wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Kolejna tego typu akcja miała miejsce w dniu 4 lipca br. Zaczęła się wcześnie rano, a zakończyła o godz. 9:00. Policjanci wyjechali ze sprzętem pomiarowym na drogi województwa, aby skontrolować jak najwięcej pojazdów. Patrole działały na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do sytuacji niebezpiecznych.

Niestety pijani kierowcy nadal stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu, bo jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się prawdopodobnie całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym oraz mieszkańcom, którzy czują się współodpowiedzialni za bezpieczeństwo w swoim otoczeniu, można je znacząco ograniczyć.

Mając to na uwadze, policjanci apelują do wszystkich o podjęcie właściwych działań, gdy widzimy osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód. Uniemożliwmy jej dalszą jazdę, a jeżeli nie jest to możliwe, powiadommy o naszych wątpliwościach Policję. Czasami jeden telefon może nie tylko uratować jej życie i zdrowie, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas poniedziałkowej akcji mundurowi z Dolnego Śląska skontrolowali ponad 7500 pojazdów. Ujawnili i wyeliminowali z ruchu 29 nietrzeźwych kierujących oraz 14 znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu. Wszystkim kierującym pojazdami mechanicznymi zatrzymano już uprawnienia do kierowania i teraz odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Zgodnie z aktualnymi przepisami grozić im może kara 2 lat pozbawienia wolności.

Działania tego typu będą cyklicznie kontynuowane.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony