Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie klikaj w podejrzane linki – możesz w ten sposób stracić pieniądze. Jeleniogórscy policjanci ostrzegają przed oszustami

Data publikacji 08.07.2022

Do Komisariatu Policji w Karpaczu zgłosiła się kobieta, która sprzedawała na portalu internetowym używane produkty. Na wystawianą przez nią sukienkę znalazł się kupiec, który w wiadomości elektronicznej przesłał link przekierowujący na stronę banku. Celem otrzymania należności kobieta postąpiła zgodnie z otrzymaną instrukcją i w ten sposób z jej konta zniknęło 6400 złotych. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online - nie klikajmy w nieznane linki, zwłaszcza gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Pokrzywdzona, która zgłosiła się do Komisariatu Policji w Karpaczu, korzystała z portalu internetowego, oferującego do sprzedaży używaną odzież. Za pośrednictwem tej strony wystawiła na sprzedaż sukienkę, po czym otrzymała informację, że ktoś jest zainteresowany jej zakupem.

W odebranej wiadomości mailowej była instrukcja oraz link do strony bankowości elektronicznej. Kliknięcie w ten link było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszającą transakcji sprzedaży. Oczywiście niezbędne było także podanie danych do zalogowania się do banku. Strona, która się wyświetliła była niemal identyczna jak autoryzowana strona bankowości elektronicznej, w związku z czym nie wzbudziło to jej żadnych podejrzeń.

Kiedy ponownie zalogowała się do banku, ale już na autentyczną stronę, zorientowała się, że z jej konta zniknęło 6400 złotych. Pieniądze zostały wypłacone w 3 transzach blikiem.
 

Jeleniogórscy policjanci prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online, szczególnie teraz, kiedy w wielu miejscach widzimy wyprzedaże. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe!
 

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony