Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne patrole na quadach w obszarach leśnych. Funkcjonariusze teraz mogą szybciej dotrzeć w miejsca trudno dostępne, gdzie niosą pomoc innym

Data publikacji 14.07.2022

Za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz bezpośrednio od mieszkańców policjanci otrzymują sygnały dotyczące osób poruszających się na quadach, crossach i innych pojazdach silnikowych po terenach leśnych. Dlatego w celu eliminowania łamania prawa mundurowi patrolują tereny leśne na quadach, aby szybciej dotrzeć w miejsca trudno dostępne i eliminować nieprawidłowości.

Policjanci wiedzą, jak uciążliwa dla lokalnej społeczności jest kwestia osób poruszających się na quadach, crossach i innych pojazdach silnikowych po terenach leśnych. Takie sygnały docierają do nas za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz bezpośrednio od mieszkańców. W związku ze zdiagnozowanym zagrożeniem, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Nowej Rudzie wspólnie ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Jugów prowadzą wspólne działania w celu ujawniania oraz poprawy bezpieczeństwa użytkowników leśnych traktów.

Patrole policjantów ze Strażą Leśną można spotkać począwszy od Przełęczy Jugowskiej, poprzez teren leśnictwa Przygórze, Przełęcz Woliborską, Kalenicę, Kozie Sidło aż do Wielkiej Sowy. Tam też funkcjonariusze rozmawiają z turystami o bezpieczeństwie i uświadamiają jakie zachowania na terenach leśnych należy eliminować.

Mundurowi dysponując policyjnym quadem, mogą niezwłocznie dotrzeć w miejsca trudno dostępne i udzielić pomocy osobom potrzebującym. Funkcjonariusze przypominają, że podczas patroli na terenach leśnych w trakcie prowadzonych kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących pojazdami. Dlatego przypominamy, że jazda pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym – a więc także po polnych drogach stanowi przestępstwo zagrożone karą dwóch lat pozbawienia wolności, grzywny w wysokości minimum 5 tysięcy złotych.

Przypominamy, że nie wjeżdżamy do lasu, jeżeli nie ma znaku dopuszczającego ruch pojazdów. Istotna jest również kwestia parkowania i pozostawiania pojazdów w lesie. W myśl ustawy można to zrobić tylko i włącznie w miejscach do tego wyznaczonych – art. 29 ust. 2 Ustawy o lasach stanowi o tym wprost: „Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych”.

Quad to mały, ale mocny pojazd, a niestety ich użytkownicy często naruszają przepisy, tłumacząc się ich nieznajomością. Nie jest to okoliczność łagodząca, a osoby naruszające prawo zagrażają tym samym bezpieczeństwu wszystkich osób korzystających z terenów leśnych, tras biegowych lub szlaków turystycznych.

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska
tel. 606 754 529

Powrót na górę strony