Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzisiaj działania „Kaskadowy pomiar prędkości”

Data publikacji 15.07.2022

Dziś dolnośląscy policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Akcja ta ma wymiar ogólnopolskich działań, których celem głównym, jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Mając to na uwadze, funkcjonariusze poza wykroczeniami dotyczącymi m.in. przekroczeń prędkości, reagować będą również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Analizy pokazują, że nadal kierujący pojazdami w stosunku do innych uczestników ruchu, powodują największą ilość wypadków drogowych. Niemal każdego roku, ponad 5 tys. takich zdarzeń powodują kierowcy przemieszczający się z nadmierną prędkością. Niestety wypadek, któremu towarzyszy zbyt duża szybkość pojazdu, najczęściej kończy się tragicznie.

Należy pamiętać, że nawet najbardziej bezpieczny samochód, nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Dlatego też policjanci w ramach dzisiejszych działań, prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie.

Szczególną rolę odgrywają funkcjonariusze z zespołów „SPEED”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach m.in. takim jak przekraczanie prędkości. Policjanci wykorzystują w służbie najnowsze pojazdy, które wyposażone są w wideorejestratory, a także korzystają z ręcznych mierników prędkości.

Nadzorem objęte zostaną miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest właśnie nieodpowiednia prędkość. Ponadto policjanci przypominają, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

Mundurowi apelują do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest np. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu całkowite panowanie nad pojazdem oraz jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • kaskadowy pomiar prędkosci
  • kaskadowy pomiar prędkosci
  • kaskadowy pomiar prędkosci
Powrót na górę strony