Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Po „zakrapianej” imprezie postanowili wsiąść za kierownice

Policjanci ruchu drogowego ze zgorzeleckiej grupy SPEED zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy z imprezy urodzinowej postanowili wrócić do domu swoimi samochodami. Jak się okazało, oboje zlekceważyli obowiązujące przepisy i kierowali pojazdami w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo 42-latek decyzją starosty miał cofnięte uprawnienia. Nietrzeźwa para za popełnione przestępstwa odpowie teraz przed sądem.

Policjanci ruchu drogowego ze zgorzeleckiej grupy SPEED podczas służby pełnionej na terenie gminy Zgorzelec zauważyli kierującego pojazdem marki Volvo, którego sposób jazdy wskazywał, że może się on znajdować pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze postanowili natychmiast zweryfikować swoje podejrzenia, dlatego zatrzymali auto do kontroli drogowej. Kolejny raz policyjna intuicja ich nie zawiodła. Badanie stanu trzeźwości wykazało bowiem, że kierujący w organizmie miał prawie 3 promile alkoholu. Co więcej, w wyniku sprawdzenia mężczyzny w dostępnych bazach danych okazał się, że 42-letniemu mieszkańcowi powiatu zgorzeleckiego decyzją starosty zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Skrajnie nieodpowiedzialny kierujący tłumaczył się policjantom, że wracał z imprezy urodzinowej, na której zresztą był razem ze swoją partnerką, która jedzie za nim. Po wysłuchaniu tej historii policjanci postanowili sprawdzić, czy przypadkiem kobieta, podobnie jak jej partner, nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przypuszczenia mundurowych ponownie okazały się trafne. Zatrzymana do kontroli drogowej 51-letnia kierująca pojazdem marki Daewoo również była nietrzeźwa.

Pojazdy nietrzeźwej pary zostały odholowane na koszt właścicieli, a oni sami za popełnione przestępstwa odpowiedzą teraz przed sądem.

Przypominamy, że za prowadzenie auta, pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od roku do nawet 15 lat.

Natomiast za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2, a także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat i kara finansowa w kwocie od 5 do 60 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jeśli kierujący był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za inne przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Zgorzelcu
kom. Agnieszka Goguł
tel. 606 778 294

Powrót na górę strony