Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na fałszywe SMS-y o uregulowanie należności za przesyłkę!

Data publikacji 19.07.2022

Uwaga na SMS-owych oszustów! W ostatnich dniach przestępcy rozsyłają SMS-y o treści "INPOST Prosimy uregulować należności: https://… (tutaj ciąg cyfr i liter)". To kolejny atak phishing na szeroką skalę mający na celu wyłudzenie danych logowania do bankowości internetowej. W żadnym wypadku nie należy klikać na link zawarty w SMS-ie i instalować aplikacji. W ten sposób przestępcy mogą dostać się do naszych kont bankowych. Jeśli to zrobiłeś, natychmiast z innego telefonu skontaktuj się ze swoim bankiem.

W ostatnich dniach z różnych numerów telefonów rozsyłane są SMS-y o treści " INPOST Prosimy uregulować należności…" wraz z linkiem, za którego pośrednictwem można pobrać aplikację. Ostrzegamy - to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata. Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie, wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości. Zależy im, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku.

Jeśli utraciłeś czujność i kliknąłeś w przesłany SMS-em link natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem z innego telefonu.

Gdy doszło do oszustwa:

  • Należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
  • Powinno zawsze się zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą.
  • Należy zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, SMS-y.
  • Należy zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.
  • Gdy doszło do oszustwa na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, sposób kontaktu ze sprzedającym - jego e-mail, nr telefonu, adres (korespondencja e-mail powinna być zapisana w formie elektronicznej, np. w formacie *.eml), sposób dokonania zapłaty - przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

Powrót na górę strony