Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przewrócony kajak na rzece za sprawą nietrzeźwego użytkownika, który był również poszukiwany

Data publikacji 20.07.2022

Funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podczas codziennego patrolu na obszarze rzeki zauważyli przewrócony kajak, a obok dwoje ludzi w wodzie. Niezwłocznie udzielili pomocy osobom dając im schronienie na służbowej łodzi. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że mężczyzna prowadzący kajak był nietrzeźwy i poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary pozbawienia wolności. Prosto z policyjnej łodzi trafił za kraty celi, otrzymując wcześniej mandat za popełnione wykroczenie na rzece.

Policyjni wodniacy każdego dnia podczas wykonywania obowiązków służbowych bacznie obserwują rejon akwenów wodnych, a także terenów przyległych. Ich zadaniem jest troska o bezpieczeństwo osób korzystających z uroków letniego wypoczynku i ujawnianie w tych miejscach osób, które nie przestrzegają przepisów prawa i zasad tam obowiązujących.

Tym razem w trakcie patrolu pełnionego wspólnie z funkcjonariuszem Państwowej Straży Rybackiej zauważyli na wodzie przewrócony kajak, a obok dwoje ludzi. Niezwłocznie podpłynęli w to miejsce, aby sprawdzić co się wydarzyło. Doświadczeni mundurowi szybko wciągnęli dwie osoby na łódź służbową i udzielili pomocy przedmedycznej. Para kajakarzy nie potrzebowała wsparcia medycznego, wystarczyła jedynie poprawa komfortu termicznego, gdyż byli wyziębieni.

W trakcie realizowanych czynności policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kobiety i mężczyzny, którzy wcześniej korzystali z kajaka. Okazało się, że 26-latek w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu! Ponadto w systemie policyjnym widniał jako osoba poszukiwana przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Za wykroczenie, którego się dopuścił prowadząc kajak pod wpływem alkoholu mężczyzna otrzymał mandat karny, natomiast za wcześniejsze przewinienia karne trafił do policyjnej celi, skąd przetransportowany zostanie do wskazanego zakładu karnego na najbliższe 10 miesięcy.

Przypomnijmy, że osoby pływające kajakiem, rowerem wodnym czy żaglówką czyli pojazdem bez silnika, nie mogą być pod wpływem alkoholu. Za osiągnięcie pułapu 0,5 promila alkoholu grozi kara grzywny do 500 zł. Warto również wspomnieć, że za większość przypadków śmiertelnych na wodzie odpowiada właśnie alkohol. Zachęcamy zatem to spędzania słonecznej pogody nad wodą, zachowując jednak trzeźwy umysł i zdrowy rozsądek.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Źródło: Komisariat Wodny KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony