Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek z udziałem 6-latka, który wtargnął bezpośrednio pod jadący samochód. Apelujemy, aby pilnować swoich pociech

Data publikacji 04.08.2022

W środę po południu na jednej z dróg w Boguszowie-Gorcach doszło do wypadku z udziałem pieszego. Jeden z uczestników to sześciolatek, który niepilnowany przez nikogo wybiegł zza zaparkowanego samochodu na jezdnię, wprost pod nadjeżdżający pojazd. Młody mieszkaniec Boguszowa-Gorców z obrażeniami ciała niezagrażającymi jego życiu trafił do szpitala. Kierujący samochodem osobowym 33-latek był trzeźwy. Trzeźwa była także matka dziecka, która przyznała się funkcjonariuszom, że na miejscu pojawiała się dopiero po tym, jak doszło do wypadku. Policjanci pracujący na miejscu sporządzili dokumentację procesową, która po zakończeniu postępowania zostanie przekazana do sądu.

W związku z tym niebezpiecznym zdarzeniem drogowym, do którego doszło w powiecie wałbrzyskim, przypominamy, że obowiązkiem opiekunów jest sprawowanie należytego nadzoru nad małoletnimi pociechami. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, kolejny raz wskazujemy podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach dotyczące zwłaszcza zachowań pieszych oraz kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu powinniśmy obowiązkowo używać odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą wówczas w stanie zobaczyć nas z większej odległości, a to daje czas na właściwą reakcję w sytuacji pojawienia się ewentualnego zagrożenia na drodze.

Przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć, a już wchodząc - nawet na przejście dla pieszych - musimy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno ponadto korzystać z telefonu komórkowego w sposób utrudniający obserwowanie tego, co dzieje się na drodze. Jeśli nie zastosujemy się do tego obowiązku, narażamy się na mandat w kwocie 300 złotych. Nie zapominajmy, że wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, wciąż jest niedozwolone.

Uwaga! Za wchodzenie przez pieszego lub za wjazd pojazdem na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie bądź podnoszenie grozi wysoka kara – mandat karny w kwocie 2 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć także kilka ważnych kwestii kierującym, w kontekście ich zachowań wobec pieszych czy rowerzystów. Wyprzedzanie przed, na przejściu dla pieszych lub przejeździe dla rowerów oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielenie  pierwszeństwa pieszemu, to główne przyczyny wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc niechronionych uczestników ruchu drogowego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku ich wejścia lub wjazdu na jezdnię, móc w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Za tego typu wykroczenia dla kierującego pojazdem mechanicznym przewidziany jest mandat karny w wysokości 1500 złotych. W sytuacji, gdy tego typu naruszenia dokonamy poruszając się pojazdem innym niż mechaniczny, np. rowerem, czeka nas kara – w zależności od wykroczenia – w kwocie od 50 do 500 złotych.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony