Trwa długi sierpniowy weekend – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich
Wielu z nas poszukując letniego wypoczynku w różnych częściach Polski, planuje spędzić poza domem kilka sierpniowych wolnych dni. Duża grupa osób wybierze auto, jako środek transportu i ruch na drogach może być większy niż na co dzień. Dlatego też nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będzie zwiększona liczba policjantów. Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że naruszenia obowiązujących przepisów, które jak wszyscy wiemy, prowadzą niejednokrotnie do wielu sytuacji niebezpiecznych lub nawet tragedii, będą dyscyplinowane przez funkcjonariuszy. Przeczytaj i pomyśl, czy sam wpłynąć na bezpieczeństwo swoje oraz innych…
Już dzisiaj, 12 sierpnia br. dolnośląscy policjanci rozpoczynają wzmożone działania kontrolne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym po drogach naszego województwa. Długiego sierpniowy weekend, to też czas wielu różnego rodzaju działań prewencyjnych na rzecz bezpieczeństwa osób wypoczywających na Dolnym Śląsku.
Funkcjonariusze w służbie wykorzystywać będą radiowozy oznakowane i nieoznakowane, w tym także te wyposażone w wideorejestratory. Mundurowi oprócz prędkości, sprawdzać będą stan techniczny pojazdów, sposób przewozu dzieci, a także trzeźwość kierowców. Policjanci, przemieszczając się motorówkami kontrolą obejmą również akweny wodne, a wykorzystując quady i inne pojazdy specjalistyczne, zwracać będą uwagę na zachowanie osób wypoczywających na wszelkich terenach przywodnych. Policyjne działania, które prowadzone będą w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”, potrwają do późnych godzin wieczornych w poniedziałek.
Kierowcy ignorujący obowiązujące przepisy, a w szczególności ci, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, wykonują niebezpieczne manewry na drodze, nie stosują pasów bezpieczeństwa i korzystają podczas jazdy z telefonów komórkowych, muszą liczyć się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy. Policjanci stosować będą prawem przewidziane środki, aby eliminować tego typu negatywne zachowania na drogach, które jak wiemy, tworzą realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Jednak te wszystkie działania podejmowane przez mundurowych, muszą iść w parze ze zdrowym rozsądkiem i rozwagą kierowców, aby mogły przynieść zamierzony efekt, czyli zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drogach oraz zminimalizować ilość zdarzeń drogowych. Wielogodzinna praca dolnośląskich policjantów pełniących służbę na drogach, nie przyniesie jednak tak dużych rezultatów jakie moglibyśmy zobaczyć, gdybyśmy także aktywnie sami zadbali o własne bezpieczeństwo.
Przed wyjazdem pamiętajmy więc o kilku zasadach, które pomogą nam odpowiednio przygotować się do podroży oraz pozwolą bezpiecznie dojechać do celu:
- sprawdźmy stan techniczny swojego samochodu, jego niezbędne wyposażenie (m.in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ciśnienie w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych – w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy udać się na stację diagnostyczną,
- sprawdźmy niezbędne dokumenty takie jak: prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny, bo musimy być pewni, że mamy aktualne badania techniczne pojazdu),
- przed wyjazdem zaplanujmy także trasę i czas przejazdu – pamiętajmy o częstych przerwach, które pozwolą zachować koncentrację nawet podczas długiej podróży,
- podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
- sprawdźmy prognozę pogody – warunki atmosferyczne mają duży wpływ na zachowanie nasze oraz naszego pojazdu na drodze,
- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
- wyruszając w trasę bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi,
- niezpominajmy także o zwykłej uprzejmości wobec innych uczestników ruchu.
Szukając wytchnienia nad wodą, cieszmy się w pełni z wypoczynku, ale pamiętajmy o kilku najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:
- korzystajmy z kąpielisk tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione,
- bezwzględnie stosujmy się do poleceń wydawanych przez ratowników,
- nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu, bo najczęściej toną osoby nietrzeźwe,
- po wejściu do wody najpierw schłodźmy okolice serca, karku oraz twarzy — szczególnie w upalne dni,
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły,
- nie próbujmy przepływać całego jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
- nie skaczmy do wody z dużej wysokości, bo takie skoki mogą grozić urazem głowy i kręgosłupa,
- dzieci i osoby dorosłe korzystające ze sprzętów pływających, muszą mieć na sobie tzw. kapok,
- zwracajmy uwagę na dokumenty oraz przedmioty wartościowe. Nie pozostawiajmy ich w widocznym miejscu i bez nadzoru, bo „Okazja czyni złodzieja”…
- w razie zagrożenia wezwijmy służby ratunkowe, dzwoniąc na numer 112
Policjanci życzą wszystkim bezpiecznego wypoczynku i równie bezpiecznych podróży.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 36.05 MB)