Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skuszona obietnicą szybkiego zarobku mieszkanka Legnicy zainwestowała pieniądze w kryptowaluty – została oszukana i straciła oszczędności swoje i męża

Data publikacji 13.08.2022

Ofiarą oszustów działających na rynku kryptowalut padło małżeństwo z powiatu legnickiego. Za namową rzekomego konsultanta kobieta zainstalowała program do zdalnego kierowania urządzeniem. W efekcie straciła wszystkie pieniądze ze swojego konta bankowego, a oszust dodatkowo zaciągnął w imieniu jej oraz jej męża wysokie kredyty. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach!

Mieszkanka powiatu legnickiego powiadomiła tamtejszych policjantów o oszustwie na jej szkodę. Wyjaśniła, że zainteresowała się znalezionym na portalu internetowym ogłoszeniem o możliwości szybkiego zysku przy inwestycji walutowej. Kliknęła w link i zobaczyła arkusz rejestracyjny. Tam wpisała swoje dane łącznie z numerem telefonu. Potem zadzwonił do niej rzekomy konsultant i wskazał stronę do zalogowania się, utworzenia konta oraz wpłaty określonej kwoty, której niestety dokonała.

Ponowny telefon od konsultanta zachęcił kobietę do wpłaty kolejnych kwot. Ponadto konsultant polecił mieszkance Legnicy ściągnięcie na komputer programu do zdalnej obsługi, po zainstalowaniu którego uzyskał dostęp do pulpitu i wszystkich danych na urządzeniu kobiety. Rzekomy doradca próbował jeszcze nakłonić pokrzywdzoną do kolejnych wpłat, ale kiedy ta odmówiła kontakt z fałszywym konsultantem urwał się, a z rachunku bankowego kobiety zniknęły wszystkie pieniądze. Po chwili odkryła również, że w jej imieniu zaciągnięty został kredyt na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej, z komputera na którym zainstalowany został program do zdalnego pulpitu korzystał również mąż pokrzywdzonej logując się na swój rachunek bankowy, do którego również dostęp uzyskał oszust. W konsekwencji tych feralnych zdarzeń, także na konto męża poszkodowanej kobiety przestępca zaciągnął kredyt gotówkowy. Oboje ponieśli straty w wysokości kilkuset tysięcy złotych – a wszystko przez jedno kliknięcie zezwalające na instalację na urządzeniu programu do zdalnego pulpitu!

Policjanci apelują o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam zyski. Nie zgadzajmy się na instalowanie na komputerze aplikacji dającej możliwość zdalnego kierowania urządzeniem, nawet jeśli konsultant inwestycyjny zapewnia, że jest to bezpieczne i jednocześnie konieczne do inwestowania. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili. Jeśli podejrzewamy, że doszło do oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim bankiem. Należy również o podejrzeniach zawiadomić Policję. W przeciwnym razie możemy stracić często oszczędności życia.

asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony