Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek i mężczyzna podający się za policjanta wyłudzili od mieszkanki powiatu kłodzkiego ponad 26 tysięcy złotych

Data publikacji 16.08.2022

Fałszywy wnuczek i mężczyzna podający się za policjanta skontaktowali się telefonicznie z 66-letnią mieszkanką powiatu kłodzkiego. Przekazali kobiecie, że wnuczek spowodował wypadek drogowy i musi wpłacić pieniądze, by uniknąć więzienia. Wskutek działania oszustów kobieta straciła ponad 26 tysięcy złotych. Przypominamy, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy.

W poniedziałek do mieszkanki powiatu kłodzkiego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna i podał się za jej wnuczka mieszkającego na terenie Niemiec. Rozmówca płaczliwym głosem przekazał, że spowodował wypadek drogowy i potrzebne są mu pieniądze, by zapłacić kaucję i nie trafić do więzienia. Do rozmowy włączył się też mężczyzna, który podał się za policjanta. Rzekomy policjant twierdził, że jest Polakiem i pracuje w niemieckiej Policji. Spytał, czy kobieta posiada telefon komórkowy. Po otrzymaniu numeru telefonu komórkowego mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do kobiety i kontynuował rozmowę przez telefon komórkowy jednocześnie instruując ją, by nie rozłączała także telefonu stacjonarnego. Przekazał, że jej wnuczek spowodował wypadek drogowy przechodząc na czerwonym świetle, a poszkodowaną jest kobieta w ciąży, która próbowała go ominąć i uderzyła w przeszkodę wskutek czego poroniła i obecnie przebywa w szpitalu w stanie ciężkim i walczy o życie.

Podający się za policjanta mężczyzna wypytywał ile kobieta ma pieniędzy tłumacząc, że konieczne będzie wpłacenie kaucji, by wnuk nie trafił do więzienia. Po ustaleniu kwoty rozmówca poprosił kobietę o podanie adresu zamieszkania pod który przyjedzie kurier, w celu odbioru pieniędzy i przekazania ich do Niemiec. Mężczyzna nadal instruował kobietę, by nie rozłączała telefonu stacjonarnego i komórkowego. Polecił jej napisać oświadczenie, że przekazuje pieniądze na poczet kaucji za wnuka i że nikomu nie powie o wypadku. Zabronił jej także wykonywania połączeń telefonicznych przez 24 godziny.

W bardzo krótkim czasie do mieszkania 66-latki przyszedł mężczyzna po odbiór pieniędzy. Kobieta przekazała mu ponad 26 tysięcy złotych. Dopiero po przekazaniu pieniędzy i rozłączeniu połączeń z telefonu komórkowego i stacjonarnego 66-latka zadzwoniła do córki, by spytać, co dzieje się z wnukiem. Wtedy też dowiedziała się, że nie było żadnego wypadku.

Apelujemy, by zachować czujność w przypadku gdy kontaktuje się z nami osoba i prosi o przekazanie pieniędzy oraz nie rozłączanie połączenia telefonicznego. W takich przypadkach jak najszybciej należy przerwać połączenie, by skontaktować się z członkami rodziny i Policją. Przypominamy, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Daria Sługocka-Kapecka
tel. 606 754 529

Powrót na górę strony