Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

17-latek kierował samochodem nie posiadając uprawnień. Przed sądem odpowie również jego matka, która przyjechała po niego „zapominając”, że ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Data publikacji 19.08.2022

Mundurowi z Komisariatu Policji w Jelczu Laskowicach zatrzymali 17-letniego ,,kierowcę’’, który odpowie za jazdę bez wymaganych uprawnień. Jednak nie on jedyny poniesie konsekwencje. Sąd zajmie się również sprawą jego matki, która przyjechała po syna łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Kilka dni temu około godz. 14:10 w Jelczu Laskowicach na ul. Oławskiej policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego laskowickiego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki VW Bora. Okazało się, że ,,kierowcą’’ był 17-latek bez uprawnień.
Mieszkaniec Jelcza Laskowic za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant wobec sprawcy takiego wykroczenia obligatoryjnie kieruje wniosek o ukaranie do sądu, a rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę od 1500 złoty aż do 30.000 złotych. Obligatoryjnie orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Konsekwencje poniesie również matka 17-latka, która przyjechała na miejsce interwencji odebrać syna. Okazało się, że kobieta kierowała samochodem osobowym marki Daihatsu mając aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wydany przez Sąd Rejonowy w Oławie. 39-latka podała, że była jedyną osobą, która mogła prowadzić samochód, "zapominając" że ma aktywny zakaz. Teraz o jej losie zdecyduje sąd.

Przypominamy, że zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia kolejne przestępstwo wynikające z artykułu 244 Kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Oławie
st. asp. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony