Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca osobówki potrącił rowerzystę, który trafił do szpitala. Policjanci apelują o ostrożność na drogach

Data publikacji 29.08.2022

Lubińscy policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności i przyczyny groźnego wypadku, do którego doszło na trasie Lubin- Ścinawa. Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu funkcjonariusze, kierujący samochodem osobowym marki BMW najechał na rowerzystę, który nie miał wymaganego oświetlenia ani elementów odblaskowych na odzieży. Cyklista w stanie ciężkim został przetransportowany przez załogę pogotowia ratunkowego do szpitala. Apelujemy o rozsądek na drodze i stosowanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych poprawiających widoczność na drodze.

Zmrok i słaba widoczność to elementy, które dodatkowo wymuszają na uczestnikach ruchu posiadanie elementów odblaskowych. Niestety rowerzysta, który odniósł obrażenia w wypadku, nie miał żadnych odblasków, a jego rower nie był oświetlony.

Do zdarzenia doszło dzisiaj na drodze krajowej nr 36, relacji Lubin – Ścinawa, przed godziną 1.00 w nocy. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów i relacji świadków, 40-letni kierowca BMW jadąc w kierunku Ścinawy na nieoświetlonym odcinku drogi, uderzył w rowerzystę, który poruszał się w tym samym kierunku. 

Kierowca auta był trzeźwy, natomiast trzeźwość cyklisty zostanie ustalona po analizie pobranej od niego krwi. Jednak wyczuwalna od mężczyzny silna woń alkoholu nie pozostawia żadnych wątpliwości.

35-latek w wyniku zaistniałego zdarzenia i odniesionych obrażeń został przetransportowany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

Na miejscu pracowali policjanci z lubińskiej komendy, którzy będą teraz szczegółowo wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci przypominają, że poruszający się po drodze rower musi być odpowiednio wyposażony w obowiązkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Natomiast oprócz obowiązkowego wyposażenia jednośladu załóżmy na siebie kamizelkę odblaskową, która w krytycznej sytuacji pozwoli kierowcy zobaczyć nas na drodze dużo wcześniej. Od tego, jak będziemy widoczni na drodze może zależeć nasze bezpieczeństwo.  

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony