Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki interwencji oleśnickich policjantów skrajnie zaniedbane gołębie trafiły w dobre ręce, a ich właściciel przed sądem wytłumaczy swoje postępowanie

Data publikacji 30.08.2022

Pamiętajmy, że posiadanie zwierząt to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek ciążący na ich właścicielu. Zapomniał o tym jeden z mieszkańców powiatu oleśnickiego, który w rażący sposób zaniedbał gołębnik i znajdujące się w nim ptaki. Gołębie brodziły we własnych odchodach, w okolicy unosił się intensywny fetor, a same ptaki od lat nie były wypuszczane poza klatkę. Kiedy oleśniccy policjanci ujawnili zaniedbane zwierzęta, natychmiast interweniowali, powiadomili odpowiednią fundację i wspólnymi siłami zaopiekowali się ptakami, dzięki czemu trafiły w dobre ręce. Ich właściciel natomiast przed sądem wytłumaczy swoje postępowanie, a za przestępstwo, o którego popełnienie jest podejrzewany, grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Funkcjonariusze oleśnickiej jednostki w toku realizowanych własnych czynności ustalili, że na terenie ogródków działkowych znajdują się zaniedbane gołębie. Z posiadanych informacji wynikało, że ptaki mogą być utrzymywane w skrajnie niewłaściwych warunkach, zagrażających i życiu.

Podejmowane przez policjantów interwencje związane ze zwierzętami nigdy nie są łatwe, zazwyczaj wymagają wsparcia innej organizacji, która może wesprzeć mundurowych w opiece nad poszkodowanymi stworzeniami, a sami policjanci mogą wówczas zająć się ustaleniem okoliczności zdarzenia jak i osobami odpowiedzialnymi za zaistniałą sytuację.

W przypadku interwencji podjętej przez oleśnickich kryminalnych konieczna była pomoc pracowników Fundacją „Gruszętnik”, która zajmuje się pomocą, opieką weterynaryjną oraz rehabilitacją ptaków.

Podejmując czynności na terenie ogródków działkowych policjanci, niemal po zapachu, dotarli do działki, na której znajdowała się altana z wolierą dla ptaków. Wewnątrz zamkniętego pomieszczenia znajdowały się 24 gołębie, w tym 4 pisklęta. Ptaki były bardzo brudne, zaniedbane i siedziały w kałużach z odchodami i błotem. Na półkach oraz meblach znajdowała się gruba warstwa odchodów i brudu, a wkoło zabudowania unosił się intensywny fetor. Właściciel gołębi oświadczył funkcjonariuszom, że od około 2 lat nie wypuszczał ptaków poza wolierę.

Obecny na miejscu Prezes Fundacji niezwłocznie podjął decyzję o zabezpieczeniu ptaków w trybie interwencyjnym ze względu na stan zagrażający bezpośrednio ich życiu i zdrowiu. Przedstawiciele fundacji uwolnili ptaki i przetransportowali do lecznicy weterynaryjnej.

Policjanci przeprowadzili czynności procesowe, w trakcie których zabezpieczono niezbędne dla postępowania dowody. Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa właścicielowi grozi do 3 lat więzienia. Mężczyzna wkrótce odpowie przez sądem.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Oleśnicy
st. asp. Bernadeta Pytel
tel. 601 589 781

  • gołębie
  • gołębie
  • gołębie
  • gołębie
Powrót na górę strony