Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgłosiła fikcyjną kradzież samochodu. Odpowie za składanie fałszywych zeznań oraz złożenie zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie

Data publikacji 01.09.2022

28-letnia mieszkanka powiatu lwóweckiego usłyszała zarzuty składania fałszywych zeznań oraz złożenia zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie. Podejrzana zgłosiła kradzież swojego samochodu. Jak się okazało, chwilę później po przejechaniu kilku kilometrów wskazane auto dachowało, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Policjanci z Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim ustalili, że kradzieży nie było, a zgłoszenie miało na celu zatajenie prawdy o prawdziwym sprawcy zdarzenia drogowego.

Dyżurny lwóweckiej komendy otrzymał zgłoszenie o kradzieży samochodu marki Audi, a kilka minut później wpłynęło kolejne zgłoszenie, tym razem dotyczące dachowania pojazdu. Jak się okazało, oba zgłoszenia dotyczyły tego samego samochodu. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim ustalili przebieg zdarzeń, który wskazywał, iż  nieznany sprawca z terenu posesji dokonał kradzieży pojazdu, w którym znajdowały się kluczyki. Następnie oddalając się, po przejechaniu niespełna kilku kilometrów nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i dachował. Przed przybyciem służb, kierujący oddalił się z miejsca kolizji.

Jak każde tego typu zdarzenie, zostało ono dokładnie sprawdzone przez policjantów zespołu kryminalnego gryfowskiego komisariatu. Prawda okazała się zupełnie inna niż ta przedstawiana przez zgłaszającą. Policjanci udowodnili 28-letniej mieszkance gminy Gryfów Śląski złożenie zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, jakim miała być kradzież pojazdu marki Audi, a także składanie fałszywych zeznań. Powodem, dla którego dopuściła się przestępstw, była chęć krycia sprawcy zdarzenia drogowego, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami oraz był osobą poszukiwaną.

Przypominamy, zgodnie z artykułem 233 Kodeksu karnego, za składanie fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Lwówku Śląskim
st. sierż. Olga Łukaszewicz

tel. 600 266 063

Powrót na górę strony