Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczna droga do szkoły” – działania dolnośląskich policjantów

Data publikacji 02.09.2022

Pierwszy dzwonek w szkołach już za nami, więc i wakacje dobiegły końca, a tym samym nasze pociechy ruszyły po wiedzę do placówek oświatowych. Nad ich bezpieczeństwem w drodze do szkoły czuwają policjanci ruchu drogowego, prewencji oraz dzielnicowi. Swoją obecnością starają się nie tylko zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym, ale także przypomnieć kierowcom o tym, że w rejonie szkół i przejść dla pieszych, należy bezwzględnie zachować szczególną ostrożność. Funkcjonariusze przygotowują się również do corocznych spotkań z maluchami i już za chwilę rozpoczną się pierwsze pogadanki o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Rozpoczął się nowy rok szkolny i dzieci wróciły już do szkół. Część z nich, niejednokrotnie rozpoczęła naukę w zupełnie nowym miejscu. Mając to na uwadze i dbając o ich bezpieczeństwo, szczególnie tych najmłodszych i mało doświadczonych uczestników ruchu drogowego, policjanci prowadzą działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Więcej funkcjonariuszy spotkamy w rejonie szkół i przejść dla pieszych, które usytuowane są bezpośrednio w ich pobliżu. Tak będzie przez kilkanaście kolejnych dni, bo obecność umundurowanych patroli, to jeden z elementów cyklicznych, corocznych działań Policji. Kolejnym są spotkania funkcjonariuszy z uczniami klas pierwszych, realizowane we wszystkich szkołach. Ich celem są rozmowy o szeroko pojętym bezpieczeństwie, aby przybliżyć i przypomnieć dzieciom zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz w życiu codziennym.

Ostatnie tygodnie sierpnia to czas, kiedy w ramach działań poprzedzających akcję, funkcjonariusze przeprowadzali lustrację dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając szczególną uwagę na stan oznakowania tych miejsc.
Policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę na drodze, szczególnie w rejonie placówek oświatowych, a do rodziców oraz opiekunów, którzy jeszcze do dziś nie znaleźli czasu i nie wskazali swoim pociechom bezpiecznej drogi do szkoły, o popołudniowy spacer z dziećmi właśnie tą trasą. Podczas wspólnie spędzonych chwil na takiej wycieczce z domu do szkoły, nasze pociechy będą miały m.in. możliwość zapoznania się z topografią terenu. Natomiast zadaniem rodziców będzie wskazanie im miejsc, gdzie mogą wystąpić zagrożenia i sposobów na ich unikniecie.

Idąc, zwróć uwagę między innymi na:

  •     lokalizację przejść dla pieszych,
  •     usytuowanie sygnalizacji świetlnej,
  •     prawidłowe zachowanie przy przejściu dla pieszych, w tym na to, w jaki sposób należy sprawdzić, czy nie nadjeżdża pojazd,
  •     miejsca niebezpieczne, których należy unikać.

Pamiętaj, jak ważne jest, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do jej pokonania i nie zapominaj, że to właśnie Ty jesteś dla swojej pociechy największym autorytetem i Twoje zachowania będzie naśladować, przemieszczając się w ruchu.

Może warto byłoby też pokazać przyszłemu uczniowi, co mieli do przekazania jego rówieśnicy, którzy już za chwilę ruszą z plecakami do szkół. Wzięli oni udział w krótkim filmie profilaktycznym, który możesz zobaczyć wspólnie z dzieckiem, gdy klikniesz w okienko poniżej.

Dolnośląscy policjanci życzą wszystkim dzieciom zawsze bezpiecznej drogi do szkoły, a także równie bezpiecznych powrotów do domu i oczywiście samych bardzo dobrych wyników w nauce.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 46.45 MB)

Powrót na górę strony