Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu – podsumowanie policyjnych działań

Data publikacji 09.09.2022

Zorganizowane na Dolnym Śląsku XXXI Forum Ekonomiczne, odbywało się tym razem pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. W wydarzeniu brało udział 5 tys. gości ze świata nauki, polityki, biznesu, kultury i mediów. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom blisko 300 różnego rodzaju wydarzeń wiązało się ze stałą potrzebą prowadzenia wielowariantowych policyjnych działań. Trwająca trzy dni konferencja polityczno-gospodarcza, która jest największą w Europie Środkowej i Wschodniej, była nie lada wyzwaniem dla organizatorów i niemal wszystkich służb. W działaniach brali udział najlepsi funkcjonariusze z prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalne, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych oraz policyjni kontrterroryści. Było spokojnie i policjanci nie odnotowali poważnych incydentów, które mogłyby zagrażać bezpośrednio bezpieczeństwu.

Już po raz trzeci Forum Ekonomiczne odbywało się w Karpaczu na Dolnym Śląsku. Pomysłodawcą i organizatorem od początku jego istnienia, jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Współpracuje ona z trzema samorządami: Województwem Dolnośląskim, Miastem Karpacz oraz Miastem Wrocław, które wspiera Port Lotniczy Wrocław oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej. Z uwagi na rozmach tego wydarzenia i fakt, że udział w nim wzięło blisko 5 tysięcy gości, istniała potrzeba prowadzenia stałych i wielowariantowych policyjnych działań. Miały one na celu zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa uczestnikom blisko 300 różnego rodzaju wydarzeń, które zaplanowano w przeciągu trzech dni.

Ta największa w Europie Środkowej oraz Wschodniej konferencja polityczno-gospodarcza, stanowiła nie lada wyzwanie dla organizatorów oraz przedstawicieli niemal wszystkich służb. Policyjne przygotowania do zabezpieczenia Forum Ekonomicznego, rozpoczęły się jednak dużo wcześniej niż oficjalne otwarcie, bo wymagały one wielogodzinnych analiz zagrożeń i skutecznego planowania działań. Ponieważ z doświadczeń z lat ubiegłych wynikało, że w wydarzeniach biorą udział goście ze świata polityki, nauki, kultury, biznesu oraz mediów, sprawy bezpieczeństwa stanowiły priorytet.

W działania zaangażowano więc najlepszych funkcjonariuszy z Dolnego Śląska, w tym policjantów prewencji, ruchu drogowego, służb kryminalnych, specjalistów ds. wstępnego rozpoznania minersko-pirotechnicznego, pirotechników, przewodników psów służbowych oraz policyjnych kontrterrorystów — gotowych także do prowadzenia akcji z użyciem śmigłowca. Nie zabrakło też policyjnego wsparcia z jednostek w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Bydgoszczy oraz Wrocławia, a w kwestiach realizowanych pilotaży gości specjalnych, mundurowi współpracowali ściśle z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa. Nad całością z wykorzystaniem najnowocześniejszych środków łączności, czuwali policyjni sztabowcy z dowódcami zabezpieczenia na czele.

W tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które odbywało się w dniach od 6 do 8 września 2022 rok, udział wzięło wielu znamienitych gości z Polski i zagranicy: Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki, Alexander MacDonald z NASA, Andrew Hamilton rektor New York University, Barbara Kolm wiceprezes Austriackiego Banku Narodowego, Kolinda Grabar-Kitarovi Prezydent Chorwacji w latach 2015-2020, Magdalena Rzeczkowska Minister Finansów RP, Michal Klíma Pełnomocnik czeskiego rządu ds. Mediów i Dezinformacji oraz Mykola Solskyi Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy.

Podsumowując zabezpieczenie można już zdecydowanie stwierdzić, że było bezpiecznie i policjanci nie odnotowali poważnych incydentów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu

 

 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Pies policyjny
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Sprawdzanie podwozia pojazdów
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Helikopter na płycie boiska
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Pojazdy policyjne
 • Policjanci podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Policjant podczas zabezpieczenia w Karpaczu
 • Policjant podczas zabezpieczenia
Powrót na górę strony