Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierował pod wpływem środków odurzających i w takim stanie wjechał w… radiowóz

Data publikacji 12.09.2022

W miniony weekend w miejscowości Marciszów, w powiecie kamiennogórskim, doszło do nietypowej kolizji drogowej. Kierujący samochodem osobowym mężczyzna stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem i uderzył w… oznakowany radiowóz. Nie byłoby w tym zdarzeniu drogowym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że 37-letni kierowca ułatwił w ten sposób pracę policjantom. Okazało się bowiem, że mężczyzna znajdował się pod wpływem środków odurzających, a jego pojazd był niedopuszczony do ruchu. W ten sposób drogowy przestępca niejako sam trafił w ręce stróżów prawa, eliminując tym samym z ruchu poważne zagrożenie, jakie stanowią osoby wsiadające za kierownicę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.

Do dość niecodziennej sytuacji doszło w miniony weekend w powiecie kamiennogórskim. Policjanci z Kamiennej Góry zostali wysłani na interwencję, na miejsce której przemieszczali się z użyciem sygnałów uprzywilejowania. W miejscowości Marciszów, na łuku drogi kierujący samochodem osobowym, który poruszał się z przeciwległego kierunku jazdy, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, a następnie uderzył w jadący prawidłowo radiowóz. Nie byłoby w tym zdarzeniu drogowym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że 37-latek ułatwił w ten sposób pracę funkcjonariuszom.

Mundurowi przeprowadzili bowiem sprawcy kolizji test na obecność środków zabronionych w organizmie, który dał wynik pozytywny. Badanie śliny wykazało obecność amfetaminy/metamfetaminy. 37-letni mieszkaniec gminy Bolków został natychmiast zatrzymany i przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badań. Na całkowity brak odpowiedzialności i wyobraźni mężczyzny wskazuje ponadto fakt, iż w kierowanym przez niego aucie znajdowali się pasażerowie, a samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych.

Niestety pomimo sukcesywnie prowadzanych przez dolnośląskich policjantów kontroli stanu trzeźwości kierowców oraz różnego rodzaju inicjatyw profilaktycznych, osoby wsiadające z kierownicę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków to nadal duży problem na naszych drogach.

Musimy mieć świadomość, że spożycie alkoholu lub podobnie działającego środka uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Powoduje utratę zdolności prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych przez organizm. Wywołuje problemy z koncentracją, opóźnia reakcję, zdolność realnej analizy sytuacji na drodze. W związku z tym niezwykle istotna jest właściwa ocena innych uczestników ruchu drogowego, a także ich szybka reakcja w sytuacji zauważenia osoby prowadzącej pojazd pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Jeśli zachowanie czy styl jazdy kierującego wzbudza Twoje podejrzenia, od razu powiadom służby!

Przypominamy!

W myśl art. 178a § 1 Kodeksu karnego „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Kamiennej Górze
mł. asp. Elwira Hajduga
tel. 600 228 846

Powrót na górę strony