Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukany mieszkaniec Ząbkowic Śląskich stracił sporo pieniędzy, bo uwierzył fałszywemu konsultantowi

Data publikacji 13.09.2022

36 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, który uwierzył, że doszło do włamania na jego konto bankowe. Mężczyzna zaufał fałszywemu pracownikowi banku i zainstalował na swoim telefonie aplikację, dzięki której oszust zyskał dostęp do jego konta bankowego. Bądźmy ostrożni w rozmowach telefonicznych, nie wierzmy we wszystko co słyszymy, oszuści właśnie na to liczą!

Oszuści nie próżnują i w pogoni za pieniędzmi doskonalą swoje umiejętności interpersonalne, by wzbudzić nasze zaufanie i pozbawić nas oszczędności. Wbrew powszechnej opinii, to zagrożenie nie dotyczy jedynie seniorów. Przekonał się o tym 38-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, z którym skontaktował się telefonicznie „konsultant” jego banku. W rzeczywistości był to oszust, który przekonał mężczyznę, że odnotowano kilka prób włamania na jego konto i nieautoryzowanych przelewów. Poinstruował, aby zabezpieczyć swoje pieniądze należy je przekazać do skrytki bankowej. W dalszej rozmowie oszust przekazał, że może to zrobić przez internet, jednak jest do tego niezbędna aplikacja, która na szczęście jest ogólnodostępna.

Fałszywy konsultant podał 38-latkowi nazwę aplikacji, a następnie instruował go krok po kroku co należy tam wpisać. Dzięki niej uzyskał zdalny dostęp do telefonu, a tym samym konta pokrzywdzonego. Na koniec rozmowy stwierdził, że w kolejnym dniu 38-latek dostanie numer skrzynki-konta, na które ma wpłacić pieniądze. Zniecierpliwiony mężczyzna po zakończonej rozmowie postanowił sam zadzwonić do swojego banku, gdzie poinformowano go, że z jego konta przelano 36 tysięcy złotych. Jeszcze tego samego dnia przyszedł na policje, by zawiadomić o przestępstwie.

Policja przypomina, by chronić swoje dane i nie udostępniać ich osobom nieznanym. W szczególności nie instalować nieznanych programów lub aplikacji na urządzeniach połączonych z internetem, które maja dostęp do kont lub płatności. Bądźmy ostrożni w rozmowach telefonicznych, nie wierzmy we wszystko co słyszymy, oszuści właśnie na to liczą.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Powrót na górę strony