Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o siebie na drodze, bo każdy chciałby bezpiecznie wrócić do domu

Data publikacji 19.09.2022

Dolnośląscy policjanci stale prowadzą różnego rodzaju działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu. Obszar ten obejmują także cykliczne akcje i inicjatywy o charakterze profilaktycznym. Nie zmienia to jednak faktu, że co jakiś czas dochodzi do kolejnych, niestety śmiertelnych w skutkach zdarzeń. Tak było też i w ten weekend na terenie pow. ząbkowickiego. Wypadek miał miejsce na łuku drogi, gdzie 63-latka z nieustalonych przyczyn, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z innym pojazdem. Być może tego zdarzenia można byłby uniknąć i dlatego też policjanci ponownie apelują o zachowanie ostrożności podczas przemieszczania się zarówno samochodami, jak i rowerami, a także pieszo. Bądźmy widoczni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych, być może mniej doświadczonych uczestników ruchu.

Zdarzenie miało miejsce na jednej z dróg powiatu ząbkowickiego. 63-letnia kobieta kierująca pojazdem marki Daewoo z nieustalonych przyczyn na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem i zjechała na przeciwległy pas ruchu. Doprowadziła tym samym do bocznego zderzenia z prawidłowo jadącym pojazdem marki Volkswagen, którym przemieszczał się 25-letni mężczyznę. W wyniku poniesionych obrażeń niestety kobieta poniosła śmierć na miejscu.

Pomimo wielu apeli i obecności policjantów na drogach dbających o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, niemal każdego dnia policyjne statystyki powiększają się o kolejne przypadki zdarzeń drogowych. Analiza tych sytuacji pozwala na podejmowanie kroków, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Niewiele jednak zdziałają sami policjanci. To każdy z nas, każdy z użytkowników dróg, musi zadbać o siebie i zachować ostrożność wobec innych.

APELUJEMY do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie zasad bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że kierujący pojazdami podczas włączania się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy muszą zachować szczególną ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocyklista, motorowerzysta, czy nawet rowerzysta może przecież nadjechać w każdym momencie.

Nieodłącznym elementem bezpieczeństwa na drodze jest właściwa widoczność. Pieszym, rolkarzom czy przemieszczającym się na hulajnogach radzimy uzupełnić części wierzchniej garderoby o elementy odblaskowe, a najlepiej kamizelkę odblaskową. Rowerzystom przypominamy, że prawidłowo przygotowany jednoślad do jazdy musi posiadać oświetlenie i elementy odblaskowe. Nie zaszkodzi, a na pewno pomoże posiadanie dodatkowych odblasków na np. kurtce, czy nogawce spodni. Równie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdów mechanicznych na drogach: sprawne reflektory, przejrzyste i czyste szyby samochodów pozwalają właściwie doświetlić otoczenie i dostrzec innych uczestników ruchu.

Po raz kolejny policjanci przypominają, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego, od razu powinniśmy ściągnąć nogę z gazu, aby w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Zatem bądźmy widoczni, ostrożni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Żródło zdjęć:
KPP Ząbkowice Śląskie

Powrót na górę strony