Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolony do ratowania tonących ludzi, pokonany przez chorobę – na wieczną służbę odszedł niezawodny w swych działaniach KLAR – pies służbowy wrocławskich wodniaków

Data publikacji 20.09.2022

KLAR to jeden z trzech czworonożnych „policjantów” wspierających działania funkcjonariuszy Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Zadaniem tych „policjantów” jest wyszukiwanie zapachu zwłok ludzkich, a wspomniany Klar potrafił również wyciągnąć z wody osobę tonącą. Niestety, mimo starań weterynarzy nie udało się uratować jego życia, wczoraj odszedł na wieczną służbę pokonany przez chorobę.

Policjanci, strzegąc bezpieczeństwa obywateli, realizują najróżniejsze zadania. Od podejmowania interwencji domowych czy kontroli drogowych, przez działania profilaktyczne, po zatrzymywanie najgroźniejszych przestępców. Jednak nawet najlepiej wyszkoleni stróże prawa nie są w stanie skutecznie przeprowadzić pewnych działań. Wówczas do akcji wkraczają czworonożni funkcjonariusze, którzy dzięki doskonale rozwiniętym zmysłom węchu i słuchu oraz wyjątkowej sprawności fizycznej, potrafią poradzić sobie tam, gdzie ograniczenia ludzkiego organizmu nie pozwalają mundurowym skutecznie działać. Jednym z takich „policjantów” był właśnie pies służbowy o imieniu KLAR.

W szeregach Polskiej Policji służą tysiące funkcjonariuszy, którzy są wyspecjalizowani w różnego rodzaju dziedzinach, dzięki czemu mogą realizować na co dzień wiele rozmaitych zadań w trosce o bezpieczeństwo obywateli. Jednak nie możemy zapominać o kimś jeszcze, kto również z pełnym zaangażowaniem służy na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa. W Policji służbę przecież pełnią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta, które dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom są niezastąpione. Bez nich wiele spraw nie dałoby się rozwiązać, a wielu przestępców schwytać, aby odpowiedzieli za swoje czyny. Zarówno konie, jak i psy służbowe realizują wiele bardzo istotnych zadań, z którymi żaden człowiek nie dałby sobie rady.

Jednym z takich niezastąpionych czworonożnych funkcjonariuszy był Klar - „policjant” wyjątkowy pod wieloma względami. Pełnił on służbę wraz ze swym przewodnikiem w Komisariacie Wodnym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Ten owczarek niemiecki wyróżniał się nawet
wśród innych psów służących w szeregach Policji, z których przecież każdy jest doskonale wyszkolony w konkretnej dziedzinie. Zajmował się bowiem wyszukiwaniem zapachu zwłok ludzkich, a warto zaznaczyć, że w całym kraju jest tylko kilka psów o tej specjalizacji. Dodatkowym atutem tego „policjanta” była umiejętność wyciągania z wody osób tonących.

Oto krótki film wspominający czworonożnego funkcjonariusza, partnera w służbie i przyjaciela.

asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 34.23 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony