Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczny pościg – sprawca zatrzymany

Data publikacji 20.09.2022

W trakcie kontroli drogowej kierujący na prośbę policjanta o wyłączenie silnika i podanie swoich danych osobowych dodał gazu i odjechał. W wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w ogrodzenie budynku mieszkalnego, a następnie zatrzymał się na pojeździe zaparkowanym w pobliżu. 27-latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W trakcie przeszukania w pojeździe mundurowi ujawnili także środki odurzające w postaci marihuany.

W miniony weekend w Górcu kilka minut przed północą funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego przystąpili do kontroli pojazdu marki Skoda, którego kierujący popełnił wykroczenie w ruchu drogowym, zatrzymując się na przystanku autobusowym.

W toku wykonywanych czynności mężczyzna na prośbę interweniującego policjanta o wyłączenie silnika i podanie swoich danych osobowych dodał gazu i odjechał. Policjanci włączyli sygnały dźwiękowe i świetlne i ruszyli za kierującym.

W tym czasie dyżurny niezwłocznie do podjętych działań zaangażował znajdujący się w pobliżu drugi patrol. W trakcie pościgu w miejscowości Stogi, w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, kierujący stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w ogrodzenie budynku mieszkalnego, a następnie zatrzymał się na pojeździe zaparkowanym w pobliżu. Po opuszczeniu pojazdu mężczyzna podjął ucieczkę pieszo, po chwili przerwaną przez policjantów.

Sprawdzenie mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych wykazało, że ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Ponadto w trakcie przeszukania w pojeździe, którym poruszał się 27-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, mundurowi ujawnili środki odurzające w postaci marihuany. Jakby tego było mało, rozżalony zatrzymaniem mężczyzna, znieważył słowami uważanymi powszechnie za obelżywe jednego z interweniujących policjantów. W chwili zatrzymania od mężczyzny była wyczuwalna woń alkoholu, jednak odmówił on poddania się badaniu na jego zawartość w wydychanym powietrzu. Policjanci byli zobowiązani do przewiezienia kierującego do jednej z placówek medycznych, gdzie została pobrana mu krew. Wynik badania wykaże, czy mężczyzna nie popełnił kolejnego przestępstwa.

Swój piracki rajd mężczyzna będzie musiał wyjaśnić przed sądem. Dodatkowo musi liczyć się z zarzutami, za które grozi nawet do kilku lat więzienia oraz wysoka kara grzywny.

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Strzelinie
asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940

Powrót na górę strony