Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania dolnośląskich policjantów w ramach akcji ROADPOL SAFETY DAYS

Data publikacji 22.09.2022

„Żyj i ratuj życie” to hasło akcji w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, mającej na celu podnoszenie świadomości zagrożeń, jakie mogą dotknąć wszystkich uczestników ruchu drogowego. Promowanie bezpiecznych zachowań oraz potrzebę przestrzegania przepisów ruchu drogowego to zadania jakich podjęli się również dolnośląscy policjanci w tegorocznych działaniach ROADPOL SAFETY DAYS. W wielu przypadkach do funkcjonariuszy dołączyli strażacy oraz dzieci i młodzież z różnych placówek oświatowych, aby wspólnie promować wizję „0”, czyli ZERO wypadków drogowych.

Dolnośląscy policjanci po raz kolejny aktywnie włączyli się w akcję, której ideą jest „WIZJA ZERO”, czyli ograniczenie do zera liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg.

Dlatego też policjanci oprócz wzmożonego patrolowania ulic województwa sprawdzają m.in. prędkość z jaką poruszają się pojazdy. Nadzorują ruch i reagują na popełniane wykroczenia i przestępstwa drogowe, sprawdzają trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów. Funkcjonariusze oprócz nieoznakowanych i oznakowanych pojazdów służbowych wyposażonych w wideorejestratory wykorzystali również laserowe mierniki prędkości.

Jednocześnie w działania zaangażowali się policjanci ds. profilaktyki społecznej, którzy podczas licznych spotkań z dziećmi z przedszkoli i szkół podstawowych oraz z młodzieżą, prowadzili spotkania promujące bezpieczne zachowania na drodze.

We wczorajszych działaniach na terenie Lubina udział wzięli uczniowie dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie. Dzieci samodzielnie przygotowały transparenty z pięknymi hasłami, które chwytały za serca i bardzo wzruszały kierowców. Tak „uzbrojone” przeszły razem z Komisarzem Lwem ulicami Lubina, aby wspólnie z funkcjonariuszami z ruchu drogowego uczestniczyć w informowaniu zatrzymywanych do kontroli kierowców o prowadzonej akcji  promując przy tym wizję „0” - czyli ZERO wypadków drogowych. Dla kierowców taka forma kontroli była najpierw zaskoczeniem, a następnie chwilą refleksji nad ideą akcji. W akcję włączyli się też strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, którzy w bardzo przystępny sposób pokazali dzieciom, jak udzielić pierwszej pomocy na przykładzie fantomów. Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają podstawowe działania medyczne i udzielanie pierwszej pomocy. Strażacy pokazali dzieciom jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak wezwać pomoc, jakie informacje należy przekazać, kiedy dzwonimy na numer alarmowy 112. Pokazali też, jak pomóc, gdy ktoś zakrztusi się jedzeniem. Dzieci mogły też zobaczyć sprzęt, z jakim wyruszają na akcję, aby ratować życie innych ludzi. Policjanci promując bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg rozdali dzieciom kamizelki odblaskowe, aby zawsze były widoczne na drodze.

 • policjanci podczas działań w ramach akcji
 • policjanci podczas działań w ramach akcji
 • policjanci podczas działań w ramach akcji

W Lwówku Śląskim policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego nie mogli koło takiej akcji przejść obojętnie i włączyli się w nią aktywnie mimo niesprzyjającej pogody. Wraz z pracownikami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na drodze krajowej nr 30 prowadzili wspólne kontrole, których celem była poprawa bezpieczeństwa podróżujących. Mundurowi wspólnie z pracownikami GDDKiA sprawdzali prędkość z jaką poruszają się pojazdy, sprawdzali obowiązkowe wyposażenie oraz informowali o nowelizacji prawa wykroczeń, jakie weszło w życie z dniem 17 września b.r. Kierowców, którzy dbając o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, stosowali się do przepisów, czekała nagroda w postaci apteczki samochodowej, kamizelki odblaskowej lub innych gadżetów.

 • policjanci podczas działań w ramach akcji
 • policjanci podczas działań w ramach akcji
 • policjanci podczas działań w ramach akcji
W Oleśnicy poza działaniami na drodze policjanci przeprowadzili również akcję edukacyjną wśród uczniów, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami lub niebawem je uzyskają. Dzięki obecności na miejscu strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy słuchacze mieli okazję obserwować jak należy udzielić pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Dowiedzieli się również jak prawidłowo zadbać o własne bezpieczeństwo, kiedy mają zamiar pomagać ofiarom wypadku oraz co mogą zrobić, aby uratować komuś życie. Uczniowie z uwagą przyglądali się działaniom oraz aktywnie w nich uczestniczyli.
 • policjanci podczas działań w ramach akcji
 • policjanci podczas działań w ramach akcji
asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Oleśnicy
KPP w Lwówku Śląskim
KPP w Lubinie

Opis filmu: policjanci i strażacy prowadzą pierwszą pomoc przedmedyczną

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 37.64 MB)

Opis filmu: film z działań

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 46.54 MB)

Pliki do pobrania

 • 12.83 KB
  transkrypcja do filmu
Powrót na górę strony