Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Droga to nie tylko jezdnia, a piesi to również uczestnicy ruchu drogowego. „Zapominalskim” skutecznie przypominają o tym policjanci wrocławskiej grupy SPEED

Data publikacji 22.09.2022

Część funkcjonariuszy z drogówki pełni swoją codzienną służbę w specjalnej grupie SPEED. Do ich zadań należy dbanie o bezpieczeństwo na drogach, nie tylko stolicy Dolnego Śląska, ale całego powiatu wrocławskiego. W tym celu wykorzystują nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Interwencje dotyczące nadmiernej prędkości, czy przypadków brawurowej jazdy to dla nich chleb powszedni. „Walczą” z piratami drogowymi, eliminując niebezpieczne zachowania na drodze, a do takich należy właśnie nieustępowanie pierwszeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, w szczególności pieszym.

Pełniąc służbę patrolową na ulicach Wrocławia dwaj funkcjonariusze z grupy SPEED zatrzymali do kontroli kierującego „terenową” toyotą, który dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych o ruchu niekierowanym, wyprzedził jadący sąsiednim, lewym pasem ruchu inny pojazd.
Zgodnie z treścią artykułu 26 Ustawy Prawo o ruchu drogowym „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (...) ponadto kierującemu zabrania się m.in. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany”.

Kierujący toyotą, który w tej sytuacji mógł doprowadzić do zdarzenia drogowego, w którym ucierpieć mógł  pieszy, został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych, a do jego indywidualnego konta dopisano 10 punktów karnych. Na szczęście w chwili, gdy nieodpowiedzialny mężczyzna wykonywał manewr wyprzedzania, na przejściu nie znajdował się, ani nie wchodził na nie żaden pieszy.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność. Na drodze nie jesteśmy sami, a „zapominalskim” skutecznie przypominają o tym funkcjonariusze z grupy SPEED.

Przypominamy również, że z dniem 17 września br. kierujący popełniający opisane wykroczenie zostaną ukarani mandatem w kwocie 1500 złotych oraz 15 punktami karnymi, a nie 10 punktami jak w opisanym przypadku. Ponadto popełniając ponownie to samo wykroczenie w okresie dwóch lat od momentu ujawnienia pierwszego, grzywna nałożona w drodze mandatu karnego wyniesie 3000 złotych, a nie 1500.

sierż. szt. Paweł Noga
Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. szt. Rafał Jarząb
tel. 693 403 817

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 45.01 MB)

Powrót na górę strony