Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włamywacz „multirecydywista” wpadł w ręce jeleniogórskich policjantów

Data publikacji 22.09.2022

Mężczyzna włamał się w ciągu trzech nocy do hali produkcyjnej, pomieszczenia piwniczego oraz do ogrodzonej posesji. Jego łupem padło mienie o wartości ponad 13 tysięcy złotych. Teraz za popełnione czyny odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 15 lat pozbawienia wolności, bo przestępstw tych dokonał w ramach wielokrotnej recydywy. Namierzyli go funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kowarach, a następnie zatrzymali i wtedy okazało się, że kradzieży z włamaniem dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Policjanci z Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Kowarach ustalili, a następnie zatrzymali 37-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzieże z włamaniem.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna włamał się do hali produkcyjnej i dokonał kradzieży elektronarzędzi, a także do pomieszczenia piwnicznego, z którego ukradł dwie rolki siatki ogrodzeniowej. Kolejny jego przestępczy czyn, to kradzież felg aluminiowych oraz akumulatorów z terenu ogrodzonej posesji. Wartość poniesionych strat oszacowano na ponad 13 tysięcy złotych.

Okazało się, że mieszkaniec powiatu karkonoskiego, czynów tych dopuścił się w warunkach tzw. multirecydywy, bo był już wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu.

Funkcjonariusze wytypowali i zatrzymali podejrzanego po analizie nagrań z kamer monitoringu, a także na podstawie zebranych w tej sprawie informacji. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy oraz prowadzą czynności, których celem jest odzyskanie skradzionego mienia.
37-latek teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem, a grozić mu może kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że wielokrotna recydywa opisana została w art. 64 § 2 Kodeksu karnego.

§ 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

§ 2. Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
mł. asp. Beata Sosulska-Baran
tel. 604-580-490

Powrót na górę strony