Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miało być 80 zł zysku, a jest ponad 7 tys. zł straty

Data publikacji 25.09.2022

Do świdnickich policjantów zgłosiła się 22-latka, która padła ofiarą oszustów. Na internetowym portalu ogłoszeniowym brat kobiety wystawił do sprzedaży buty, na które pojawił się chętny. Potencjalny kupujący w mailu przesłał link do transakcji, który 22-latka otworzyła, a następnie uzupełniła „potrzebne” dane. W efekcie z jej konta przelano bez jej wiedzy ponad 7 tys. zł. Dolnośląscy policjanci po raz kolejny przypominają, aby podczas internetowych transakcji zachowywać szczególną ostrożność i nie przekazywać danych umożliwiających dostęp do swoich kont bankowych czy kart płatniczych.

Do świdnickich funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zgłosiła się 22-letnia mieszkanka powiatu, która została oszukana podczas transakcji internetowej. Brat kobiety na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż buty za kwotę 80 złotych. Na odzew osoby zainteresowanej zakupem nie trzeba było długo czekać.

Potencjalny kupujący skontaktował się oferującymi obuwie poprzez komunikator. Zaproponował płatność przez stronę internetową, a link do transakcji przesłał w mailu. Wiadomość wydawała się na tyle wiarygodna, że rodzeństwo zdecydowało się ją otworzyć. By otrzymać pieniądze, kobieta wpisała dane swojej karty płatniczej - datę ważności oraz trzycyfrowy kod CVC. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej pieniędzy. Po chwili 22-latka zauważyła na swoim koncie 4 nieautoryzowane transakcje na łączną kwotę ponad 7 tysięcy złotych. Wówczas zablokowała konto.

Policjanci po raz kolejny przypominają, by nie przekazywać danych dostępowych do swoich kont czy kart płatniczych. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu CVC/CVV, który znajduje się na odwrocie karty kredytowej. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną, ale taką nie jest. Bądźmy ostrożni - to może uratować oszczędności zgromadzone na naszym koncie.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Świdnicy
mł. asp. Magdalena Ząbek
tel. 607 317 642

Powrót na górę strony