Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

80-latek odpowie za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej ratowników medycznych

Data publikacji 27.09.2022

Policjanci z wałbrzyskiej komendy miejskiej zatrzymali agresywnego 80-latka, który znieważył i groził śmiercią załodze karetki pogotowia ratunkowego, a także uderzył w twarz ratowniczkę medyczną. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że ratownicy medyczni podlegają podczas wykonywania swojej pracy takiej samej ochronie prawnej, jak inni funkcjonariusze publiczni. Zatrzymany usłyszał już zarzuty. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W miniony czwartek, o godzinie 14:00, zespół ratownictwa medycznego z wałbrzyskiego szpitala został zadysponowany w celu udzielenia pomocy 80-letniemu mieszkańcowi miasta. Wałbrzyszanin miał w mieszkaniu źle się poczuć. Na miejscu ratownicy zastali mężczyznę, którego dotyczyło zgłoszenie. Po wstępnym badaniu senior stał się jednak bardzo agresywny. Używając niecenzuralnych słów, zaczął znieważać medyków, grozić im śmiercią, a następnie uderzył w twarz ratowniczkę medyczną. Próba zwrócenia uwagi na niewłaściwe zachowanie 80-latka, tylko spotęgowała jego agresję.

W związku z zaistniałą sytuacją załoga karetki poprosiła o pomoc policjantów. Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali agresywnego mężczyznę i przewieźli go do policyjnego aresztu. Sprawdzenie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 1,5 promila alkoholu.

Zatrzymany wałbrzyszanin na drugi dzień usłyszał dwa zarzuty - znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej ratowników medycznych. Grozi mu za to kara 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że jeżeli ratownik medyczny udziela pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy lub podejmuje medyczne czynności ratunkowe, przysługuje mu taka sama ochrona prawna, jaka jest przewidziana dla funkcjonariusza publicznego. A zatem każdy, kto naruszy nietykalność cielesną, znieważy bądź będzie wpływał przemocą lub groźbą bezprawną na wykonywane czynności lub dopuści się czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Warto podkreślić, że ochronie podlegają również osoby przybrane do pomocy.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony